У Сатурна виявили перший троянський астероїд

У Сатурна виявили перший троянський астероїд 2019 UO14, який знаходиться в такій точці, де гравітація Сонця і планети урівноважуються. Через це астероїд постійно знаходиться на орбіті Сатурна на 60 градусів попереду планети та завершує оберт навколо Сонця за 30 років. Це відкриття розповість науковцям більше про еволюцію малих космічних тіл у зовнішніх частинах Сонячної системи та вплив на них планет-гігантів, таких як Юпітер і Сатурн. Дослідження опублікували на сайті препринтів arXiv.

Зображення астероїда-троянця 2019 UO14. Hui et al.

Зображення астероїда-троянця 2019 UO14. Hui et al.

Яким є нововідкритий астероїд?

Для підтвердження того, що астероїд 2019 UO14 є троянським астероїдом у Сатурна, дослідники використовували дані спостережень кількох телескопів у різних місцях та архівні зображення, адже раніше у цієї планети троянських астероїдів не виявляли. Зате такі тіла, які обертаються на 60 градусів попереду або позаду планети, є у Юпітера, який має їх аж понад 10 тисяч, та навіть у Землі.

Остаточно статус астероїда підтвердили на основі спостережень з 2015 до 2024 року, що дозволило точно визначити його орбітальні характеристики. Подібно до інших троянських астероїдів, 2019 UO14 має нестабільну орбіту, оскільки на нього одночасно впливають гравітаційні сили Сатурна та Юпітера. Науковці вважають, що цей астероїд став троянським лише кілька тисяч років тому і, найімовірніше, залишиться на цій орбіті ще близько тисячі років, після чого його орбіта може змінитися через гравітаційні збурення.

Що відомо про троянські астероїди

🛰 У 2021 році у NASA запустили міжпланетну станцію «Люсі», яка буде досліджувати шість захоплених Юпітером троянських астероїдів.

🪨 В одного з троянських астероїдів Юпітера знайшли власний супутник — менший астероїд, що обертається навколо нього.

🌎 У Землі виявили другий троянський астероїд — ним став астероїд 2020XL5, який з’явився на орбіті Землі 500 років тому.

💫 Але планети можуть захоплювати не лише астероїди — біля Юпітера нещодавно знайшли троянську комету.