У молодшого покоління людей об'єм мозку виявився більшим

У людей, народжених у 1970-х роках загальний об'єм мозку виявився на 6,6 відсотка більшим, а площа кори мозку на 15 відсотків більша, ніж у людей із 1930-х років. На думку вчених, це могло б пояснити, чому зі змінами поколінь ризик захворіти на деменцію у людей знижується, якщо не враховувати вплив старіння популяції. Імовірно, причиною більшого мозку є доступніші та ефективніші з роками медицина та освіта, менший соціокультурний тиск тощо. Дослідження опубліковане у журналі JAMA Neurology.

BUDDHI Kumar SHRESTHA / Unsplash

BUDDHI Kumar SHRESTHA / Unsplash


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Як вимірювали зміну розміру мозку?

Усього науковці обстежили 3 226 учасників, народжених із 1930-х по 1970-і роки, зокрема дослідили їхні висновки магнітно-резонансної томографії мозку. Так помітили, що поступово з кожним роком народження розміри мозку збільшувалися. І це не було пов'язано з деменцією чи мозковими порушеннями, оскільки у жодного з учасників такого стану не діагностували. Серед іншого, тенденція збільшення стосувалася об'єму білої речовини, яка зросла на 7,7 відсотка, та об'єму гіпокампа, який збільшився на 5,7 відсотка.

Подібний результат отримали вчені і при повторному аналізі 1 145 осіб, народжених у 1940-х та 1950-х роках. Науковці вважають, що виявлена тенденція відбиває кращі можливості підтримання здоров'я мозку, однак наголошують, що їхні дані стосуються переважно білих, здорових і добре освічених американців. Тому потрібно перевірити, чи результати репрезентативні на ширшу популяцію.

  • Із розміром мозку пов'язують, як не дивно, і тривалість позіхання. Вчені помітили, що у видів ссавців і птахів із більшим мозком і кількістю нейронів у ньому позіхання триває довше.