У магнітосфері Юпітера вперше виявили схожі на земні джети

У даних 45-річної давнини астрономам вдалося відшукати свідчення існування у магнітосфері Юпітера джетів — високошвидкісних струменів плазми, які виникають у магнітній оболонці через вплив сонячного випромінювання. Досі такі джети спостерігали лише на Землі й на Марсі, але їхнє відкриття на Юпітері підтверджує універсальність взаємодії Сонця й магнітосфер планет навколо нього. Дослідження опубліковане у журналі Nature Communications.

Зображення Юпітера, яке у 1979 році отримав «Вояджер-2». NASA

Зображення Юпітера, яке у 1979 році отримав «Вояджер-2». NASA

Навіщо шукати джети у магнітосферах планет?

Майже всі планети Сонячної системи мають магнітосфери — оболонки з магнітного поля навколо себе, що захищають зокрема від космічного й сонячного випромінювання. Для астрономів же магнітосфери — це одна із можливостей вивчати будову планет, умови на них, а також вплив на планети зоряного випромінювання. Зокрема важливою частиною взаємодії сонячного випромінювання й, наприклад, магнітосфери Землі є поява джетів плазми, що утворюються при зіткненні потоків частинок з Сонця — сонячного вітру. Ці джети направлені до Землі й впливають на динаміку і властивості магнітосфери нашої планети, граючи роль й у появі полярних сяйв чи збоїв радіозв'язку через магнітні бурі.

Утім, хоч властивості плазмових джетів у земній магнітосфері вивчаються вже кілька десятиліть, досі єдиною планетою, на якій також виявили такі джети лишався Марс. Пошукати магнітосферні джети на інших планетах навколо Сонця взялися вчені Харбінського технологічного інституту.

Як знайшли джети на Юпітері?

Науковці обрали Юпітер як планету з одним з найсильніших магнітних полів у Сонячній системі. Однак, на відміну від попередніх досліджень, вчені аналізували дані не місій «Галілео» чи «Юнона», які прицільно вивчали планету-гіганта, а спостереження апарата «Вояджер-2». Хоч він пролетів біля Юпітера ще у 1979 році, його проліт був набагато віддаленішим від планети, ніж в інших апаратів. Завдяки цьому «Вояджер-2» був ближчим до зовнішніх шарів магнітосфери Юпітера — тих, де зазвичай і виникають плазмові джети. Як і сподівалися науковці, у даних «Вояджера-2» вони знайшли сигнали про короткотривалий спалах підвищення концентрації протонів, які на Землі складають магнітосферні джети. Точно підтвердити, чи є у магнітосфері Юпітера джети зможуть майбутні місії на планету, але вже зараз, вважають вчені, можна стверджувати, що явище джетів є універсальним для планет Сонячної системи.

  • Окрім впливу на саму планету, магнітосфери можуть додавати переваг і супутникам, які своїх магнітних полів не мають. Наприклад, нещодавно з'ясувалося, що земна магнітосфера допомагає поповнювати Місяць водою, бомбардуючи поверхню супутника високоенергетичними частинками.