У кристалах солі віком 830 мільйонів років знайшлися мікроорганізми

Геологи зі США знайшли в центральній Австралії зразки галіту — мінералу солі — віком 830 мільйонів років зі збереженими органічними речовинами. Мікроскопічне дослідження вказало, що включення, найімовірніше, є стародавніми прокаріотичними та еукаріотичними мікроорганізмами, деякі з яких все ще можуть бути живими. Про знахідку написали в журналі Geology.

Зліва - прозорі прокаріотичні організми та жовті водоростеві клітини у рідкому включенні, посередині - ланцюжок жовтих водоростевих клітин та прозорих коків і бульбашка повітря, справа - бура водоростева клітина (зокрема а), прокаріотична клітина (р), та гало органічних речовин навколо бульбашки повітря (ос). Schreder-Gomes et al. / Geology, 2022

Зліва - прозорі прокаріотичні організми та жовті водоростеві клітини у рідкому включенні, посередині - ланцюжок жовтих водоростевих клітин та прозорих коків і бульбашка повітря, справа - бура водоростева клітина (зокрема а), прокаріотична клітина (р), та гало органічних речовин навколо бульбашки повітря (ос). Schreder-Gomes et al. / Geology, 2022

Галіт — це мінерал хлориду натрію, який часто формується при осадженні солоних поверхневих вод. У процесі він може захоплювати воду, що створює рідкі мікросередовища усередині кристалів галіту, іноді разом із мікроорганізмами. Зазвичай ці мікроби приписують сучасній історії, однак є дещо суперечливі свідчення про виявлення живої бактерії з кристалів солі віком 250 мільйонів років. Тепер науковці з Університету Західної Вірджинії стверджують, що знайшли мікробів, яким, вони вважають, більш як 800 мільйонів років.

Древній галіт, якому присвятили дослідження, добутий із формації Браун, що в центральній частині Австралії. Вік утворення, яке розташувалося на глибині понад 1 250 метрів, оцінюють в приблизно 830 мільйонів років. При мікроскопічному вивченні зразків галіту вчені помітили у ньому рідкі включення, розміром 5-30 мікрометрів, які містили тверді та газоподібні елементи. Деякі з них були схожі на клітини прокаріотичних та еукаріотичних організмів.

Крихітні сферичні структури розміром 0,5-1 мікрометр, які були численними в рідких та твердих включеннях, нагадали вченим бактерій коків, архей та спори бактерій чи грибів. Тоді як більші, розміром 2-5 мікрометрів бліді помаранчеві та жовті сфери, приписали еукаріотичним клітинам, скоріше за все, це водорості чи гриби. Деякі з них на вигляд були схожі на галофільні водорості Dunaliella. Частина цих структур флуоресціювали в ультрафіолетовому світлі так, як це властиво органічним речовинам, що є доводом на користь виявлення мікробів. Крім цього флуоресценція іноді відбувалася синім кольором, що притаманно сучасним мікробам і може означати непошкоджену органічну речовину. У такому разі не виключено, що мікроби в древньому галіті все ще живі, зрештою межа виживання нам поки що невідома. Довголіттю можуть сприяти зміни в метаболізмі, які суттєво скорочують потребу організму в поживі, та співжиття в мікросередовищі з іншими мікробами, які є одне для одного постачальниками потрібних речовин. Але слід провести додаткові вивчення, щоб підтвердити чи спростувати попередні результати.

Науковці розмірковують, що зважаючи на подібність умов формації Браун з деякими марсіанськими породами (там теж є соляні відкладення, які утворилися на місці озер), в галіті червоної планети теж могли захопитися мікроорганізми, якщо життя колись і там вирувало.

Ми вже писали про мікробів з морського дна, які виживали в бідному на поживу середовищі близько 100 мільйонів років, а також про 24 000-річних коловерток, які відтанули з вічної мерзлоти та розмножилися.

галофільні
Пристосовані до життя у сильно солоних середовищах.