У крихітних водоростей знайшли найбільший білок у природі

У мікроскопічних джгутикових водоростей знайшли найбільший з відомих у природі білок. Він на 25 відсотків більший за попередній рекорд — білок м’язів ссавців тітин, або конектин. Цей гігантський білок є ферментом — біологічним каталізатором, який прискорює хімічні реакції в організмі. У водоростях він допомагає синтезувати токсин примнезин, який викликає масову загибель риби. Його вивчення допоможе раніше виявляти токсичні цвітіння водоростей, через які й гине риба. Своє відкриття науковці опублікували в журналі Science.

Водорості Prymnesium parvum, які викликають загибель риби. Svenssen et al. / Wikimedia Commons 

Водорості Prymnesium parvum, які викликають загибель риби. Svenssen et al. / Wikimedia Commons

Наскільки великим є відкритий білок?

Білок-рекордсмен назвали PKZILLA-1. Він допомагає синтезувати мікроскопічним водоростям Prymnesium parvum синтезувати складний за будовою токсин примнезин, через що і сам є великим і складним. PKZILLA-1 має масу 4700 кілодальтонів, що у 68 разів більше за масу звичайного білка крові — альбуміну. Ген, що кодує цей білок, має довжину 136 тисяч нуклеотидів.

PKZILLA-1 містить 140 функціональних ділянок — доменів, кожен з яких відповідає за певний етап синтезу токсину. Вивчення структури білка дозволило науковцям реконструювати процес синтезу складного токсину примнезину. Розуміння механізму роботи такого складного білка може вдосконалити технології синтезу складних хімічних сполук.

  • А от найбільшим у світі геномом володіє також рослина — це тропічна папороть, чий геном більший за людський у 50 разів. Утім науковці припускають, що вона недовго володітиме титулом рекордсмена.