Тропічна рослина виявилася організмом з найбільшим геномом на Землі. Він у 50 разів більший за людський

Папоротеподібна рослина з тропіків Tmesipteris oblanceolate виявилася організмом з найбільшим відомим на Землі геномом. Він складається зі 160 мільярдів пар основ, що у 50 разів більше за людський і на 7 відсотків більше за попереднього рекордсмена — рослину вороняче око японське (Paris japonica). Це відкриття може допомогти науковцям зрозуміти, яким чином розмір геному впливає на пристосованість організмів та виживання. Дослідження опубліковане у журналі iScience.

T. oblanceolata. Oriane Hidalgo

T. oblanceolata. Oriane Hidalgo

Що відомо про рослину з гігантським геномом?

Для науковців виявлення рекордсмена серед папоротеподібних не було цілком неочікуваним, оскільки ці рослини відомі своєю довгою послідовністю ДНК. Власне, через це вони й шукали гігантські геноми серед папоротеподібних, зокрема дослідивши непримітну Tmesipteris oblanceolate з Нової Каледонії — вона не цвіте і виглядає як стебло з невеликим листочками, яке у висоту сягає близько 10 сантиметрів. Попри це, у ядрі клітин рослини міститься така довга послідовність ДНК, що якщо її витягнути у пряму лінію, то вона складе близько 100 метрів. Частково причиною цього вчені називають те, що T. oblanceolata має аж вісім наборів хромосом. Однак точніше геном рослини досліджуватимуть у наступних роботах.

T. oblanceolata. Pol Fernandez<br>

T. oblanceolata. Pol Fernandez

Водночас вчені не виключають, що новий рекорд не протримається довго і в майбутньому вдасться виявити навіть більші геноми. Щоправда, вони уточнюють, що навряд чи це буде організм серед тварин, і що він буде лише несуттєво перевищувати геном T. oblanceolata.

  • Між тим, організм з найменшим відомим геномом створили штучно. Це бактерія має усього до 500 генів, попри 20 000 у людини, і донедавна не могла нормально ділитися, але цю похибку вдалося успішно виправити.