Генетичний компроміс між матір'ю і плодом визначив дату пологів

Шведські науковці з колегами виявили зв'язок між генетичними варіантами вагітної жінки та її плода і часом народження дитини. Причому ці варіанти діють один проти одного, зокрема, материнські гени, які сприяють довшому періоду виношування, пов'язані з меншою вагою плода, свідчить дослідження у журналі Nature Genetics.

freestocks / Unsplash

freestocks / Unsplash

Як гени можуть бути пов'язані з датою народження?

Одним із найвагоміших факторів, що впливає на тривалість вагітності, є вага плода, внаслідок обмеженої можливості матки розширюватися. Через це, наприклад, двійні схильні народжуватися передчасно (до 37 тижня вагітності). Водночас термін вагітності є одним із найбільших визначників ваги плода — що довше він розвивається, то важчою народжується дитина. Зважаючи на вплив на ці фактори генетики, з цього породилася гіпотеза про генетичний конфлікт вагітності. Він полягає у тому, що в інтересах матері якомога менший час виношувати дитину і щоб вона була якомога меншої ваги, тоді як в інтересах плода — якомога довше перебувати в утробі й наростити більшу вагу. Відстоювання цих інтересів може досягатися відповідними генетичними варіантами, виявити які взялися науковці Гетеборзького університету та їхні колеги з Європи та США.

Що показало генетичне дослідження?

Дослідники проаналізували геном 195 555 європейських жінок зі спонтанними пологами і з'ясували, що 22 ділянки ДНК пов'язані з терміном, на якому народжується дитина. Самостійно вони мали слабкий вплив на час народження, що коливається від 7 до 27 годин. Однак, щоб зрозуміти зв'язок із генетичними варіантами плода, надалі вчені проаналізували геноми 136 833 дітей та батьків. З'ясувалося, що на тривалість вагітності впливає 15 генетичних варіантів, які діють з боку матері, ще 7, які діють через матір і плід, і 2, які діють лише з боку плода.

Вплив генів сильно пов'язаний із вагою дитини при народженні. Материнські гени, які сприяли подовженню вагітності, мали негативний ефект на вагу плода. А гени, пов'язані з коротшою вагітністю, були пов'язані з вищою вагою дітей. Автори вважають, що організми матері та плода адаптуються одне до одного, щоб досягти оптимальної тривалості вагітності та ваги дитини при народженні. Детальніші вивчення цієї взаємодії можуть допомогти запобігти передчасним або пізнім пологам.

Раніше ми писали, що науковці змогли точніше за наявні методи передбачити ймовірну дату пологів, проаналізувавши набір біомаркерів у крові вагітних.