У Китаї відшукали людський череп віком мільйон років

Китайські археологи виявили майже повний людський череп віком один мільйон років. Ця знахідка заповнює прогалину щодо походження Homo erectus у Східній Азії. Поряд із черепом знайдено багато скам'янілостей тварин і кам'яних виробів, які можуть вказувати на те, що древні люди цієї місцевості були вправними майстрами і полювальниками. Про відкриття повідомляє видання South China Morning Post.

National Cultural Heritage Administration

National Cultural Heritage Administration

Що знайшли?

Існує дуже мало людських скам'янілостей віком близько мільйона років. Якщо ж розглядати Китай та Східну Азію, старшими за мільйон є лише лантянська людина віком приблизно 1,6-1,2 мільйона років, та юаньмоуська людина, вік якої оцінюють в 1,7 мільйона років. Тепер археологи виявили новий череп у повіті Юнь центральної провінції Хубей, на тому ж місці, де тридцять років тому були виявлені два інших черепа.

Усі три черепи схожі з точки зору середовища поховання, останків фауни та технічних характеристик кам'яних виробів, знайдених поряд, тому попередньо вік нової знахідки оцінюють в мільйон років, тобто приблизний усереднений вік перших двох черепів. Проте, вік черепа буде додатково перевірений і уточнений. На відміну від попередніх черепів, які під час фосилізації, тобто процесу переходу похованих решток у викопний стан, були спотворені, останній залишився майже неушкодженим, на скільки можна про це судити зараз. На даний момент розкопана лише частина черепу, а решту скам'янілості планують завершити викопувати в листопаді.

Чому це важливо?

Археологи очікують, що це відкриття уточнить інформацію про людське обличчя, анатомічні особливості та череп того часу, а також надасть дані про об'єм мозку, етапи еволюції та характеристики регіонального населення. Дослідники зазначають, що скам'янілість є важливою основою для вивчення Homo erectus у Східній Азії, та може заповнити прогалину в еволюції між юаньмоуської, лантянської та більш пізнішою пекінською людиною.

Що ще знайшли окрім черепа?

Поряд з черепом археологи виявили велику кількість скам'янілостей тварин і кам'яних знарядь, які могли використовуватися для полювання та різання деяких з цих тварин. У тому ж шарі, де знайдено череп, знаходяться скам'янілості ссавців, більшість з яких коні, носороги, слони та олені. Проте є і м'ясоїдні тварини, такі як тигри і леопарди. На думку експертів знахідки свідчать про те, що стародавні люди в повіті Юнь були вмілими майстрами інструментів і мисливцями.

А ще ми розповідали, як вчені відшукали мікроеволюційні зміни вимерлого виду людиноподібних з Південної Африки, порівнявши добре збережений чоловічий череп із іншими зразками цього виду. Але для відкриття не завжди потрібен весь череп, інколи вистачає навіть зубів, як от у випадку з тими, які анатомічно були чимось середнім між зубами Homo sapiens, тобто людини розумної, та зубами неандертальців, що вказало на схрещування між цими видами.