Палеонтологи побачили мікроеволюційні зміни вимерлого виду людиноподібних

Палеонтологи описали скам’янілість Paranthropus robustus, датовану приблизно 2,04–1,95 мільйонами років, про що вони пишуть у журналі Nature Ecology & Evolution. Добре збережений дорослий чоловічий череп разом з іншою скам’янілістю демонструє набір примітивних та похідних рис, відмінних від тих, що спостерігаються у зразків дорослих Paranthropus robustus з хронологічно молодших відкладень. Таким чином, копалини вказують не на статевий диморфізм, як вважалося раніше, а на мікроеволюційні зміни виду.

Що відомо про Paranthropus robustus?

Paranthropus robustus — це вимерлий вид вищих приматів з Південної Африки, що вважаються родичами австралопітеків. Він мав невеликий мозок та міцний, масивний і широкий череп. Його поява у Південній Африці приблизно співпала у часі зі зникненням австралопітеків і появою в регіоні ранніх представників Homo. Цей перехід відбувся дуже швидко, можливо, лише за кілька десятків тисяч років. Вважається, що цьому сприяла зміна клімату, яка, зокрема, призвела і до загибелі австралопітеків. Найповнішим відомим черепом Paranthropus robustus є жіночий череп DNH 7, знайдений у печері Drimolen Main Quarry. Він відрізняється від інших зразків виду, виявлених в інших місцях. Вчені пов’язували це із статевим диморфізмом.

Яку скам’янілість знайшли палеонтологи?

Вчені відшукали новий екземпляр Paranthropus robustus, який отримав назву DNH 155. Він має спільні риси із DNH 7: великі заіклові зуби, невеликі різці та ікла, низько розташовані підглазничні отвори і таке інше. Але ці зразки істотно відрізняються від зразків, знайдених у інших місцях.

Палеонтологи роблять висновок, що цю різницю не можна пояснити статевим диморфізмом. Вона вказує на мікроеволюційні зміни у популяціях, що відбувалися впродовж 200 000 років. Скоріш за все, вони виникли у результаті зміни навколишнього середовища, які змусили ці популяції змінити свою дієту. Особливості черепа, щелеп та зубів Paranthropus robustus вказують на те, що він був пристосований до дуже твердої, жорсткої їжі. Пізніша популяція цього виду була здатна кусати і жувати з більшою силою.