У глистів знайшли особин-солдатів, які вбивають інших глистів

В одного з видів глистів біологи знайшли особин-солдатів, які вбивають паразитичних плоских червів інших видів в організмі проміжного хазяїна — прісноводного равлика. Таким чином вони захищають представників свого виду від конкуренції, через що вони можуть більш ефективно, ніж інші види плоских червів, розмножуватися. Відкривачі солдатів зауважують, що така перевага у цих червів може нести загрозу і для людей, адже ми є остаточними хазяями цих паразитів. Про це повідомили у статті журналу Proceedings of the National Academy of Sciences.

А-В. Напад особин-солдатів на представника іншого виду трематод. Metz & Hechinger / PNAS, 2024

А-В. Напад особин-солдатів на представника іншого виду трематод. Metz & Hechinger / PNAS, 2024

Що особливого у цих солдатів?

Науковці досліджували колонії плоских червів, тобто трематод, Haplorchis pumilio. Відкриття у них особин-солдат, які зазвичай бувають у колоніях мурах чи бджіл, свідчить, що у цього виду також є чіткі соціальні ролі у популяції, й ця соціальна структура розвивалася у них незалежно від, наприклад, комах.

На відміну від інших червів H. pumilio, особини-солдати нездатні до розмноження протягом усього життя. А також мають у п’ять разів більшу глотку, яка допомагає їм боротися з іншими плоскими червами. За оцінками науковців, цей вид трематод відповідальний за 94 відсотки смертей паразитичних червів через конкуренцію у штаті Каліфорнія, де він є інвазивним видом.

І хоча потенційно цих агресивних представників H. pumilio можна використовувати як біологічний препарат проти інших паразитичних трематод, перед науковцями також постає питання, як боротися з ними самими. Адже ці черви є паразитами людей і майже неможливо знищувати їх шляхом штучного створення конкуренції, як це роблять, наприклад, з кровосисними трематодами Schistosoma.

  • А от представників круглих червів, а саме анкілостом, запропонували використовувати для зниження ризику появи цукрового діабету другого типу через їхню здатність покращувати чутливість клітин до глюкози та інсуліну.