У Франції знайшли різьблену з амоніта фігурку віком 36 тисяч років

У французькій печері Грот-де-Горж археологи знайшли зображення голови тварини, вирізьблене зі скам'янілості амоніта. Вік артефакта оцінили у 36,2 тисячі років. Крім характерних слідів обробки, вчені також виявили сліди охри — імовірно, прикрасу носили у сумці, де зберігався фарбник. Про знахідку вчені розповіли у журналі Scientific Reports.

Артефакт з амоніта. Francesco d'Errico et al. / Scientific Reports, 2023

Артефакт з амоніта. Francesco d'Errico et al. / Scientific Reports, 2023

Де знайшли прикрасу?

Печера Грот-де-Горж — це карстова печера, відома знахідками не лише кісток тварин доби пізнього палеоліту, а і кам'яних знарядь та малюнків і гравюр, нанесених на стінах. Їх залишили представники оріньяцької культури, поширеної на теренах Європи 40 000-38 000 тисяч років тому. Цій культурі належать одні з найперших європейських прикладів мистецтва, зокрема фігурки, виготовлені з кісток тварин. Одну з таких і знайшли археологи, яка відрізнилась від інших тим, що була виготовлена з уламку амоніта. З нього вирізали голову тварини, імовірно, ведмедя, беручи за основу, але повністю не копіюючи, техніку різьби по кістках мамонта. Тому, вважають науковці, ранні групи представників оріньяцької культури створювали свої артефакти по окремості, обмежено комунікуючи один з одним.

  • Раніше ми розповідали, як археологам вдалося знайти прикрасу, яку зробили з кісток гігантського лінивця. Її могли носити доісторичні люди, які населяли Південну Америку в останній льодовиковий період.