Люди льодовикового періоду зробили прикраси з кісток гігантського лінивця

Доісторичні люди, які населяли Південну Америку в останній льодовиковий період, зробили з кісток гігантського лінивця прикраси. На це вказують характерні відмітини на скам'янілих рештках тварини, залишені кам'яними знаряддями, пишуть бразильські науковці у журналі Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences.

Виготовлення прикраси з кістки гігантського лінивця в уяві художника. Mirian Pacheco

Виготовлення прикраси з кістки гігантського лінивця в уяві художника. Mirian Pacheco

Якими були величезні лінивці?

Гігантські лінивці, що були більшими за ведмедів, населяли Південну й Північну Америку у період плейстоцену та вимерли близько 10 000 років тому разом із багатьма іншими представниками мегафауни — ссавцями з масою тіла понад 44 кілограми. Увагу дослідників Федерального університету Сан-Карлуса привернули рештки представника виду Glossotherium phoenesis, знайдені в одній із печер у Центральній Бразилії. Вік трьох кісток оцінили радіовуглецевим датуванням приблизно у 28 700-26 500 років, коли тривав останній льодовиковий період. Вони вирізнялися гладенькою, наче полірованою, поверхнею та круглими отворами біля країв. Детальне їх вивчення за допомогою мікроскопії та рентгену вказало, що, найімовірніше, сліди навмисне залишені кам'яними знаряддями людини. Схоже, що оброблені фрагменти кісток підвішували й носили, можливо, як прикрасу.

Крім цього, дослідники дійшли висновку, що відмітки на кістках були зроблені ще до того, як рештки скам'яніли. У такому разі лінивці та люди жили в Південній Америці приблизно в один час. Це суперечить загальноприйнятій думці, що люди, імовірно, з собаками, заселили Америки не раніше 16 000 років тому.

Між тим, одне з недавніх досліджень стверджує, що люди жили у Північній Америці вже 21 000 років тому. Принаймні на це вказують дуже схожі на людські сліди ніг з того часу.