У диких тварин з китайських ринків знайшли потенційно небезпечних для людини вірусів

Вчені дослідили віруси майже двох тисяч диких тварин, які є поширеним делікатесом та продаються на місцевих ринках у Китаї. Так вони виявили 102 віруси, із яких понад 20 видів мають потенціал перейти на людей і спричинити нові епідемії та пандемії. Серед них зазначаються коронавіруси кажанів, що вже перестрибнув на хижі види тварин, та вірус пташиного грипу, який вже показав здатність інфікувати людину. Стаття оприлюднена в журналі Cell.

Цивети на китайському ринку. Liu Dawei / Xinhua / AP Photo

Цивети на китайському ринку. Liu Dawei / Xinhua / AP Photo

Чому китайські ринки привернули увагу?

В азійських країнах, зокрема у Китаї, поширеною є культура споживання диких тварин. Причому вона не обмежується такими звичними для західних людей тваринами, як кролі або кабани, а охоплює широкий спектр екзотики. Наприклад, на ринках можна зустріти бамбукових щурів (Rhizomyinae), бабаків, панголінів, їжаків та вівер, або цивет (Viverridae), і список далеко не вичерпний. Не рідкісні випадки, коли тварини відловлюються або завозяться нелегально, особливо коли вони належать до охоронюваного виду. Однак проблема з торгівлею дикою природою полягає не лише у скороченні чисельності вразливих видів. Контактуючи із дикими тваринами, споживаючи їхнє м'ясо, людина ризикує підхопити від неї інфекцію та спричинити спалах хвороби. Ідея не віддалена від реальності, оскільки винуватець сучасної пандемії, вірус SARS-CoV-2, припускають, що походить від китайських кажанів через посередництво іншої тварини. Занепокоєні можливим повторенням сценарію, дослідники з Китаю, США, Австралії та Бельгії на чолі ученими Нанкінського сільськогосподарського університету вирішили з'ясувати, які ще тварини загрожують передати нам нових збудників хвороб.

Де шукали потенційно небезпечних патогенів диких тварин?

Після початку пандемії коронавірусу низка наукових установ провела дослідження вірусів кажанів, і вони знайшли велику кількість близьких до SARS-CoV-2 вірусів. Однак інші тварини теж можуть бути резервуарами інфекції для людей, хоча вони отримали суттєво менше уваги з боку науковців. Саме через це у новій роботі автори охопили вивчення вірусів аж у 18 видів диких тварин, що є делікатесом у Китаї та продаються на ринках. Вони належали до п'яти рядів ссавців: Гризуни, Панголіноподібні, Хижі, Комахоїдні та Зайцеподібні. Для цього між 2017 та 2021 роками вчені зібрали зразки 1941 тварини, зокрема тих, що постачаються до славнозвісного ринку Хуанань у Вухані, більшість із яких розводиться штучно у розплідниках, але частина виловлена з природи. Деякі тварини виглядали хворими, наприклад, у дикобразів відмічали параліч, у панголінів — анорексію та судоми, у бабаків — грипоподібні появи, а в єнотів — нежить.

Для аналізу науковці відібрали від тварин біоматеріали із органів дихання та випорожнень. Зразки дослідили за допомогою методу секвенування РНК, що дає змогу оцінити експресію генів, зокрема вірусних.

Чиї сліди знайшли у зразках екзотичних тварин?

Усього науковці виявили 102 специфічні для хребетних види вірусів, які належать до 13 родин, із них 65 раніше не описувалися. Найпоширенішими були представники Picornaviridae, Astroviridae та Parvovirdae, тоді як інші зустрічалися спорадично. Що цікаво, у жодної тварини не виявили збудників, близькоспоріднених до SARS-CoV-2. Як показало наступне філогенетичне вивчення, багато вірусів еволюційно були близькими до відомих збудників хвороб у диких та домашніх тварин, і навіть у людей.

Серед сотні виявлених вірусів автори виокремили 21 вид, що потенційно несе найбільшу загрозу для здоров'я людини. На це вказували такі риси як можливість інфікувати людину та схильність перестрибувати від одного виду господаря до іншого. Носіями найбільшої кількості таких вірусів були вівери, дикобрази, нутрії, бамбукові щурі, єнотовидні собаки та малайські панголіни. Одним із таких потенційних патогенів назвали вірус пташиного грипу H9N2, який поширений у свійських птахів та вже інфікував людей у Китаї. Його виявили у вівер та борсуків, що проявляли ознаки респіраторної інфекції. Іншими є, наприклад, виявлені у їжаків та вівер коронавіруси, які походять від кажанів.

Окрім цього, у диких тварин помітили низку вірусів, які раніше вважалися притаманними людині або домашнім тваринам, як-от вірус грипу типу В, вірус парагрипу людини 2 та вірус Норволк. Невідомо, як ці патогени поводяться в організмі інших тварин, але є ризик, що вони можуть зазнавати в них змін та формувати нові небезпечні для людини варіанти.

Вчені зазначають, що ринки, де дикі тварини утримуються тісно та мають ослаблений організм, є підхожим місцем для передачі вірусів між видами та їх розвитку. Тому торгівлю дикими тваринами слід обмежити, щоб зменшити ризики появи в недалекому майбутньому нових пандемій.

Про загрозу виникнення нових пандемій через торгівлю дикими тваринами ми писали й раніше. Тоді вчені повідомили, що чверть тварин-об'єктів торгівлі є носіями 75 відсотків відомих вірусів із потенціалом передатися людині.