У цуценяти відросла щелепа після її видалення через рак

У цуценяти французького бульдога за пару місяців відновилася нижня щелепа, більшу частину якої ветеринари видалили через ураження раковою пухлиною. Це перший випадок, коли подібне реєструють у собак, хоч схожі випадки регенерації раніше були відомі у дітей. Про відновлення повідомляє Science Alert, стаття науковців вийшла у журналі Frontiers in Veterinary Science.

Собака Тайсон, у якого відросла видалена частина щелепи. Cornell University

Собака Тайсон, у якого відросла видалена частина щелепи. Cornell University


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Як змогла відрости кістка?

Ветеринари Корнеллського університету повідомили, що діагностували плоскоклітинний рак у щеняти французького бульдога Тайсона у тримісячному віці. Хоч метастазів не виявили, однак рак так уразив нижню щелепу собаки, що ветеринари були змушені видалити більшу частину нижньої щелепи, і майже всю її ліву половину. Та коли через вісім тижнів пацієнт повернувся на огляд, томографія показала, що нижня щелепа майже повністю відросла. Нова кістка була такої ж довжини та форми, як і попередня, забезпечуючи нормальне положення усієї щелепи та зубів, які залишилися.

Щелепа собаки одразу після операції (А) та через вісім тижнів (В). Cornell University

Щелепа собаки одразу після операції (А) та через вісім тижнів (В). Cornell University

Ветеринари припускають, що такому результату посприяли молодий вік тварини і вчасне виявлення раку. При діагностиці пухлина ще не пошкодила окістя — оболонку кісток, яка містить нерви й судини, а також стовбурові клітини. Імовірно, завдяки збереженій частині окістя й змогла відрости кістка з його стовбурових клітин. Зараз Тайсон без проблем може пити і їсти.

  • Рідкісний випадок регенерації зареєстрували і в акули — вона відростила відрубаний спинний плавник.