У 2022 році Європу накрили радіоактивні частинки від ядерних випробувань часів Холодної війни
Радіоактивні частинки з сахарського піску, який накрив Європу у 2022 році, походили з ядерних випробувань США та СРСР часів Холодної війни. Раніше вважали, що джерелом цих частинок були французькі випробування ядерної зброї в Алжирі, але нове дослідження вказало на більш ранні випробування. Хоча рівень радіоактивних частинок був набагато нижчим за потенційно небезпечний, результати свідчать про довготривалі наслідки від ядерних випробувань для всієї планети. Дослідження опублікували в журналі Science Advances.

Карта розповсюдження піску з Сахари з радіоактивними частинками. Блакитним контуром показано регіон, звідки походив пісок, що накрив Європу у 2022 році, а блакитними точками — місця забору зразків повітря з піском. Xu-Yang et al. / Science Advances, 2025
Як визначили походження радіоактивних частинок?
Використовуючи моделі руху атмосферного повітря й аналіз частинок піску, науковці назвали південь Алжиру як джерело піску, який у 2022 році накрив Європу. У цьому ж регіоні в 1960-х роках Франція проводила атмосферні випробування ядерної зброї, що могло б підтвердити роль саме цих випробувань у забрудненні Європи радіоактивними частинками.
Утім співвідношення між радіоактивними частинками плутонію-240 та плутонію-239, а також цезію та плутонію в сахарському піску було значно вищим, ніж від французьких випробувань. Натомість воно було подібним на співвідношення цих частинок від американських і радянських випробувань, адже у їхній зброї використовували інші види палива та системи детонації. Радіоактивні частинки з таким співвідношенням знаходять по всьому світу й вони є наслідком сотень ядерних випробувань, проведених під час Холодної війни.
- Для відстежування радіоактивного забруднення іноді використовують незвичні методи, наприклад, дослідження живих організмів. Так шведські науковці попросили грибників надсилати їм лисички для пошуку радіоактивних частинок від аварії на ЧАЕС.