З 2019 року стала скорочуватися очікувана тривалість життя європейців

У 1990-2019 роках приріст очікуваної тривалості життя людей у Європі почав сповільнюватися, а починаючи з 2019 року в деяких країнах очікувана тривалість життя взагалі почала зменшуватися. Причиною цього стала як пандемія ковіду, так і вже відомі людству фактори скорочення тривалості життя — серцево-судинні захворювання та новоутворення. Дослідження опублікували в журналі The Lancet Public Health.

З 2019 року стала скорочуватися очікувана тривалість життя європейців. GIPHY

З 2019 року стала скорочуватися очікувана тривалість життя європейців. GIPHY

Де очікувана тривалість життя зменшується найшвидше?

Науковці з’ясували, що за період 1990-2019 років у європейських країнах зберігався приріст середньої очікуваної тривалості життя. Однак у 2011-2019 роках він вже був повільнішим, ніж у 1990-2011, у всіх країнах, окрім Норвегії. Найгіршою виявилася ситуація в Англії, де приріст очікуваної тривалості життя знизився з 0,25 до 0,07 року. У 2019-2021 ж роках середня очікувана тривалість життя в Європі знизилася на 0,18 року, порівняно з попередніми роками. Лише в Ірландії, Ісландії, Швеції, Норвегії та Данії вона продовжила зростати, а в Бельгії залишилася незмінною.

Причиною, з якої у країнах Північної Європи зберігся приріст тривалості життя, науковці називають зменшення впливу серцево-судинних хвороб і раку. Досягти цього вдалося завдяки боротьбі з факторами ризику появи цих захворювань, такими як паління, вживання алкоголю, незбалансоване харчування та пасивний спосіб життя. Як вважають дослідники, боротьба з цими ж чинниками зробила жителів цих країн більш стійкими до ковіду, який сильно знизив очікувану тривалість життя в інших країнах Європи.

  • Утім, сповільнення приросту тривалості життя — не новина. Раніше аналіз вже показав, що більшість населення Землі не доживе до 100 років, навіть попри стрімкий приріст середньої тривалості життя у минулому столітті завдяки досягненням медицини.