Три чверті самців макак резусів проявили гомосексуальну поведінку

Більшість самців макак резусів на пуерториканському острові проявляють гомосексуальну поведінку, до того ж частіше за гетеросексуальну. Схоже, така поведінка широко поширена у цих приматів та може бути вигідною для самців, показує нове спостереження британських вчених, описане у журналі Nature Ecology & Evolution.

Макаки з дослідження. Chloe Coxshall

Макаки з дослідження. Chloe Coxshall

Як підгледіли за макаками?

Гомосексуальна поведінка, окрім людей, описана у різних видів тварин, включно з комахами, птахами, котячими, китами та приматами. У більшості це поодинокі спостереження, які не дають змогу перевірити, наскільки поширена така поведінка та чи має негативні або позитивні наслідки для популяції. Тому вчені Імперського коледжу Лондона звернули увагу на дику популяцію макак резусів (Macaca mulatta), що є найближчими до людини моделями в медичних дослідженнях. Протягом трьох років науковці аналізували поведінку колонії із 1 700 макак, зокрема 236 самців, що живуть на 15 гектарах пуерториканського острова Кайо-Сантьяго. За тваринами спостерігають із 50-х років минулого століття, реєструючи і відбираючи зразки ДНК кожної особини.

Як поводяться макаки одне з одним?

Зіставивши дані про поведінку, зібрані за три роки, науковці з'ясували, що самці приблизно на третину частіше вчиняють садки на інших самців, ніж на самок. До того ж за такою гомосексуальною поведінкою помітили 72 відсотки самців, тоді як за гетеросексуальною — лише 46 відсотків. Пасивна чи активна позиція самця не була пов'язана з його рангом в ієрархії. При цьому лише 10 відсотків гомосексуальних садок здійснювалося у контексті агресії, тоді як інші зазвичай були пов'язані з такими позитивними соціальними контактами як грумінг, гра чи спільний відпочинок. Подібні гомосексуальні дії самців помічали й в інших популяціях макак резусів, вказуючи, що пуерториканська колонія не виділяється.

Щодо того, чому тварини демонструють схильність до представників своєї статі, то імовірно, річ у вигоді. Всупереч очікуванням, самці, яких частіше помічали за гомосексуальною поведінкою мали навіть більше потомства, ніж ті, хто такої поведінки не демонстрував. Вчені пояснюють це тим, що самці, пов'язані сексуальною поведінкою, частіше застають одне за одного у конфліктах, що є відомим фактором кращого репродуктивного успіху у макак. Окрім цього, приблизно на 6,4 відсотка поведінка визначається як спадкова, що свідчить на користь ідеї про її вигоду.

Хоч результати підкріплюють, що гомосексуальна поведінка аж ніяк не є неприродною та широко поширена у приматів, автори наголошують, що дослідження стосується у першу чергу макак, а не людей. Вони сподіваються, що їхня робота посприяє новим дослідженням гомосексуальності у природі, щоб краще зрозуміти феномен.