Товсті коти гірше засвоїли поживні речовини з їжі

При наборі надмірної ваги у котів змінюється склад кишкової мікробіоти, а також прискорюється проходження їжі шлунково-кишковим трактом, заважаючи нормальному засвоєнню поживних речовин. Це з'ясували американські науковці, простеживши за набором ваги в одинадцятьох домашніх кішок. Цікаво, що всупереч очікуванням, повнота не супроводжувалася зниженням фізичної активності тварин. Дослідження опубліковане у Journal of Animal Science, а коротко про нього розповідає New Atlas.

Просто товстий кіт, який не брав участі у дослідженні. Depositphotos

Просто товстий кіт, який не брав участі у дослідженні. Depositphotos

Що спонукало вивчати товстих котів?

Як і поміж людей, серед домашніх котів дедалі більше поширюється надмірна вага та ожиріння, які пов'язані, зокрема, з цукровим діабетом, запальними хворобами та загальним зниженням якості та тривалості життя. Хоча ожиріння у котів активно вивчають, більшість сучасних досліджень зосереджені на зниженні ваги улюбленцями, а не тому, що відбувається при її набиранні. Тож аспектам набору зайвої ваги вирішила приділити увагу група науковців з Іллінойського університету в Урбана-Шампейн.

Дослідники залучили до дослідження 11 дорослих стерилізованих кішок із середнім показником стану тіла в 5,41 із 9 можливих, де найвищий бал позначає ожиріння. Протягом двох тижнів кішки харчувалися сухим кормом у кількості, яка б підтримувала їхню нормальну вагу. Після цього піддослідним на 18 тижнів дали вільний доступ до корму, щоб спровокувати набір ваги, протягом яких регулярно відбирали від тварин зразки крові, калу та дані про фізичну активність.

Що стало з піддослідними котами?

За 4,5 місяця вільного доступу до їжі кішки набрали вагу і їхній середній бал шкали стану тіла вже складав 8,27, що відповідає перевищенню нормальної маси на 30 відсотків. Та з'ясувалося, що зміни зачепили не лише зовнішність, а й процес травлення. Хоч тварини їли та випорожнювалися більше, їжа проходила через їхню травну систему швидше, ніж за нормальної ваги. Через це організм не встигав засвоювати максимум поживних речовин із поглинутого корму.

Інша зміна стосувалася складу мікробіому кишківника. З повнотою у кішок змінилася чисельність бактерій 16 родів. Зокрема, зросла кількість Bifidobacterium, які пригнічують розмноження патогенних мікробів та стимулюють імунну систему, та знизилася кількість Collinsella, які розщеплюють харчові волокна та пов'язані із запальними процесами. Це відрізняється від змін у кишковому мікробіомі, які відмічають при надмірній вазі у людей.

Попри очікування, піддослідні кішки не зменшили свою загальну активність після того, як потовстішали. Однак науковці вважають, що це сильно залежить від середовища тварини та її взаємодії з господарем. У дослідженні кішки утримувалися групами та могли взаємодіяти один із одним і мали в доступі іграшки.

  • Багата м'ясом дієта, наближена до природної, а також достатня кількість ігор допомагає не лише підтримувати хорошу форму кота, а й зменшити його бажання полювати на диких птахів і гризунів.