Торгівля дикою природою призвела до суттєвого скорочення популяцій тварин

Британські екологи проаналізували вплив торгівлі дикою природою на чисельність диких популяцій тварин 133 видів. Їхня робота показує, що така діяльність сприяє суттєвому скороченню чисельності тварин навіть на захищених територіях. Дослідження оприлюднене у журналі Nature Ecology and Evolution.

Luis Ruiz / Pexels

Luis Ruiz / Pexels

Чому це важливо?

Торгівля дикою природою — це багатомільярдний бізнес, який, попри прибутковість, завдає величезної шкоди природним екосистемам. Чимало популяцій диких видів тварин та рослин опиняються під загрозою вимирання через надмірне полювання чи збирання людьми. Проте це не завжди означає браконьєрство, у деяких місцях поїдання диких тварин забезпечує виживання людей, тож є легальним. Крім того, деякі дослідники вважають, що торгівля дикими видами навіть може приносити користь, наприклад, виводячи з тіні незаконну діяльність та допомагаючи боротися зі шкідниками. Вчені з Університету Шеффілду детальніше вивчили вплив торгівлі дикою природою на популяції наземних тварин.

Як вони це вивчали?

Дослідники проаналізували результати 31 дослідження, які стосувалися вивчення популяцій диких тварин як у регіонах полювання, так і на захищених територіях. Загалом вчені вивчили ситуацію зі 133 видами тварин: 452 ссавців належали до 99 видів, 36 птахів представляли 24 види, а ще 18 плазунів належали до 10 окремих видів.

Відтак науковці побудували моделі, які враховували, наскільки види були привабливими як джерело їжі, медичний засіб чи для інших цілей, а також наскільки близько проживають тварини від людських поселень та ринків. Крім цього, оцінювалося ц те, чи населяють тварини захищені території.

Які результати отримали?

Загалом, як можна було очікувати, тварини на незахищених територіях були менш численними. Без встановлених обмежень на полювання чи квот чисельність популяцій тварин зменшується на 65 відсотків, пишуть вчені. Однак там, де торгівля відбувається на національному чи міжнародному рівні, скорочення сягає навіть 76 відсотків. У 83 прикладах з 506 тварини, що найближче знаходилися до людських поселень, майже повністю вимерли на досліджуваній локації. Поте не варто вважати, що на захищених територіях справи набагато кращі. Дослідження показує, що на цих ділянках чисельність диких популяцій тварин зменшилася приблизно на 39 відсотків.

Автори кажуть, що їхнє дослідження показує шкоду, яку завдає торгівля дикою природою. Разом із тим вони визнають, що їхні результати стосовно 133 видів є краплею в морі, оскільки тисячі диких видів залучені в торгівлю і про їхній стан у дикій природі нічого не відомо. На потребу в додаткових дослідженнях вказує також те, що жодна з 31 проаналізованих робіт не вивчала чисельність безхребетних, земноводних або рослин.