Тестування гельмінтів як ліки проти виразкового коліту назвали безпечним

Новозеландські науковці перевірили доцільність випробування терапії виразкового коліту паразитичними гельмінтами анкілостомами. Дослідження показало, що втручання є безпечним і допоможе встановити ефективність лікування запальної хвороби кишківника анкілостомами у наступних, більших випробуваннях, повідомляють автори у журналі Inflammatory Bowel Diseases.

Necator americanus. David Scharf / Science Source

Necator americanus. David Scharf / Science Source

Навіщо вдаватися до інфікування гельмінтами?

При запальних хворобах кишківника, до яких входить виразковий коліт та хвороба Крона, люди страждають від хронічного болю в животі, розладів травлення та порушення засвоєння поживних речовин. Іноді ускладнення хвороби призводять навіть до смерті. Що спричиняє захворювання, а отже на яку причину впливати при його лікуванні — наразі незрозуміло, але одна з гіпотез списує недуги на викорінення з кишківника сучасних людей гельмінтів внаслідок покращення санітарії та гігієни. У таких умовах людина позбулася вагомого регулятора імунної системи, що збільшило ризик автоімунних хвороб (детальніше про це ми писали у матеріалі «Коли паразит — не ворог»).

Тож потенційним лікуванням, спрямованим на подовження ремісії без медикаментів, розглядають інфікування пацієнтів із запальною хворобою кишківника гельмінтами, як-от розповсюдженими у людей анкілостомами Necator americanus. Однак досліджень ефективності такого підходу ще не проводили, тож вчені Інституту медичних досліджень Малагана взялися за це першими. У цьому попередньому випробуванні вчені хотіли з'ясувати, чи буде безпечним та доцільним тестування анкілостом.

Як пройшло зараження гельмінтами?

Вчені залучили до дослідження 20 добровольців із виразковим колітом у періоді ремісії. Половина з них отримала дозу із 30 личинок анкілостом, тоді як решта — плацебо. За 12 місяців спостереження у добровольців з двох груп не помітили серйозних побічних ефектів, зокрема проявів анемії, хоча у групі гельмінтів частіше повідомляли про нудоту, діарею, здуття та біль у животі, які самостійно минали за кілька тижнів. Вчені не виявили відмінностей у показнику якості життя між учасниками. Між тим, інфікування анкілостомами успішно виявлялося за аналізами калу у 9 з 10 пацієнтів протягом усього періоду спостереження.

Зважаючи на те, що добровольці добре сприйняли експериментальне втручання, автори роблять висновок, щоб безпечно буде перевірити ефективність лікування виразкового коліту анкілостомозом у повномасштабному рандомізованому контрольованому дослідженні.