TESS знайшов теплий юпітер на витягнутій та сильно нахиленій орбіті

Космічний телескоп TESS допоміг відкрити юпітероподібну планету TOI-1859b, яка обертається по дуже витягнутій та нахиленій відносно батьківської зорі орбіті. На думку дослідників, TOI-1859b пережила ряд динамічних взаємодій з іншими планетами у системі, які змінили її початкову орбіту. Дослідження прийняте до публікації у The Astrophysical Journal, а його препринт доступний на arXiv.

Stocktrek / Getty Images

Stocktrek / Getty Images

Яка орбіта у TOI-1859b?

TOI-1859b — це планета-гігант розміром з Юпітер, яка обертається навколо зорі, що у 1,2 раза масивніша за Сонце та в 1,3 раза більша за наше світило за радіусом. Оберт навколо своєї батьківської зорі TOI-1859b здійснює за 64 дні. Момент проходження її по диску світила вдалося застати космічному телескопу TESS, за даними спостережень якого астрономам з Університету штату Пенсильванія спільно з колегами вдалося відтворити орбіту TOI-1859b.

Виявилося, TOI-1859 b обертається на відстані близько 0,3 астрономічної одиниці від своєї зорі та має витягнуту орбіту з ексцентриситетом у 0,57. Крім того, кут нахилу TOI-1859b до площини небесної сфери, відносно її батьківської зорі, складає 38,9 градуса. Відкривачі планети вважають, що на орбіту TOI-1859 b могли вплинути інші планети у системі, тому її дослідження може допомогти краще зрозуміти планетарну орбітальну динаміку.

Раніше ми розповідали про незвичну потрійну систему, яка містить молодого блакитного гіганта та червоного і коричневого карликів. Вони також мають дуже витягнуті орбіти, але, імовірно, замкнені у резонансі Лідова — Козаї, що допомагає системі лишатися стабільною.

ексцентриситетом
Ексцентриситет - це параметр, який визначає, наскільки форма орбіти відрізняється від кола.