Термоядерний реактор JET виробив рекордну кількість енергії й відправився на пенсію

Європейський термоядерний реактор JET отримав у злитті атомів 69 мегаджоулів енергії за п'ять секунд, що є найкращим результатом серед подібних установок. Утім, цей рекордний експеримент стане для JET останнім — його виводять з експлуатації після 41 року роботи. Про це розповідає New Scientist.

Світіння плазми у JET від енергії, яка виділяється від зіткнення атомів. United Kingdom Atomic Energy Authority

Світіння плазми у JET від енергії, яка виділяється від зіткнення атомів. United Kingdom Atomic Energy Authority


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Що зробив JET?

JET, або Joint European Torus, сьогодні є одним з найбільших токамаків — установок для утримання плазми — де виробляють енергію у злиттях атомних ядер. На відміну від традиційних атомних електростанцій, які працюють на реакціях ядерного розпаду, такі установки як JET, могли б зробити видобуток ядерної енергії більш безпечним і для людей, і для довкілля. В останньому експерименті на JET отримали 69 мегаджоулів енергії за п'ять секунд, використовуючи всього 0,2 міліграма палива — дейтерію і тритію, які нагрівають для початку реакції злиття до 150 мільйонів градусів Цельсія.

Вигляд JET ззсередини. United Kingdom Atomic Energy Authority

Вигляд JET ззсередини. United Kingdom Atomic Energy Authority

Отримана енергія відповідає потужності у 12,5 мегаватів, чого було б достатньо, аби заживити 12 тисяч будинків. Тепер, коли JET буде на пенсії, він послужить для дослідження особливостей роботи таких установок, і як термоядерний синтез їх пошкоджує. Це допоможе фахівцям у майбутньому збудувати не експериментальний реактор, а справжній для видобутку енергії у промислових масштабах.

  • Попередній рекорд JET поставив у 2022 році, видобувши 59 мегаджоулів енергії за п'ятисекундний імпульс запалення палива.
  • Також нещодавно рекорд поставила інша установка із видобутку енергії у злитті ядер, що використовує лазери. На ній вперше отримали вдвічі більше енергії, ніж витратили енергії лазерів на запуск реакції.