Європейський термоядерний реактор JET отримав у злитті атомів 69 мегаджоулів енергії за п'ять секунд, що є найкращим результатом серед подібних установок. Утім, цей рекордний експеримент стане для JET останнім — його виводять з експлуатації після 41 року роботи. Про це розповідає New Scientist.
Світіння плазми у JET від енергії, яка виділяється від зіткнення атомів. United Kingdom Atomic Energy Authority
👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!
Що зробив JET?
JET, або Joint European Torus, сьогодні є одним з найбільших токамаків — установок для утримання плазми — де виробляють енергію у злиттях атомних ядер. На відміну від традиційних атомних електростанцій, які працюють на реакціях ядерного розпаду, такі установки як JET, могли б зробити видобуток ядерної енергії більш безпечним і для людей, і для довкілля. В останньому експерименті на JET отримали 69 мегаджоулів енергії за п'ять секунд, використовуючи всього 0,2 міліграма палива — дейтерію і тритію, які нагрівають для початку реакції злиття до 150 мільйонів градусів Цельсія.
Отримана енергія відповідає потужності у 12,5 мегаватів, чого було б достатньо, аби заживити 12 тисяч будинків. Тепер, коли JET буде на пенсії, він послужить для дослідження особливостей роботи таких установок, і як термоядерний синтез їх пошкоджує. Це допоможе фахівцям у майбутньому збудувати не експериментальний реактор, а справжній для видобутку енергії у промислових масштабах.
- Попередній рекорд JET поставив у 2022 році, видобувши 59 мегаджоулів енергії за п'ятисекундний імпульс запалення палива.
- Також нещодавно рекорд поставила інша установка із видобутку енергії у злитті ядер, що використовує лазери. На ній вперше отримали вдвічі більше енергії, ніж витратили енергії лазерів на запуск реакції.