Територіальні риби розігнали клієнтів чистильників на станціях очищення

Територіальні помацентрові риби на коралових рифах атакують клієнтів очисних станцій риб-чистильників Elacatinus evelynae. Через це до таких станцій навідується менше видів клієнтів, показало дослідження британських біологів у журналі Behavioral Ecology.

Помацентрова рибка (чорна) відганяє клієнта від станції очищення. Katie Dunkley

Помацентрова рибка (чорна) відганяє клієнта від станції очищення. Katie Dunkley


👋 Підпишіться на наш телеграм-канал! А ще у нас є ютуб 🎬


Що це за станції?

Серед водних тварин є такі, що займаються очищенням тіла інших тварин від паразитів, відмерлих тканин і зайвого слизу, оскільки це для них їжа. Часто такими чистильниками є риби, і вони можуть жити на окремих локаціях, наприклад, на коралових рифах, формуючи там очисну станцію, куди їхні клієнти навмисне приходять за очищенням тіла. Таких станцій є багато і клієнти можуть обирати собі ті з них, де послуги надаються частіше або якісніше, ніж в інших місцях. Між тим, на ці показники впливають і самі відвідувачі, здатні розганяти інших клієнтів, як показує нова робота вчених Кембридзького університету з колегами.

Навіщо одні клієнти розганяють інших?

Вчені поспостерігали, хто і як часто відвідує станції очищення рибок Elacatinus evelynae, які розташовані на кораловому рифі на мілині біля Тобаго. Протягом шести тижнів вони здійснили 208 десятихвилинних спостережень і з'ясували, що деякі станції відвідуються частіше і більшою кількістю немісцевих видів, ніж інші. Такі клієнти тим рідше відвідували окрему станцію, чим частіше там зустрічали територіальних риб з родини Помацентрових (Pomacentridae). Тобто останні зменшували популярність локації для інших видів клієнтів.

Територіальні помацентрові характеризуються сильно агресивною поведінкою, коли хтось проникає на їхні володіння, де вони вирощують собі водорості. Вони поширені на коралових рифах і їхня територія часто пересікається зі станціями очищення. Тож коли інші клієнти її відвідують, ці риби можуть на них нападати. Очевидно, це зменшує популярність станції поміж клієнтів, які віддаватимуть перевагу станціям, де шанси зустріти агресивних риб менші.

Взаємовідносини риб-чистильників, клієнтів і територіальних помацентрових на станціях очищення. Cambridge University

Але залишається відкритим питання, чи відганяють помацентрові клієнтів задля захисту своїх ферм або ж прагнуть привласнити собі станції очищення. І слід ще з'ясувати, як це впливає на самих чистильників. Вони, скоріше ща все, зазнають втрат через нестачу різноманіття клієнтів із їхнім різноманіттям паразитів та іншого джерела їжі, але не виключено, що отримують вигоду від того наявності постійних клієнтів у вигляді територіальних помацентрових сусідів, хоч ті й надають одноманітний раціон.

Деякі з помацентрових пішли далі простого вирощування водоростей та одомашнили для цього ракоподібних, які надають для ферми добрива. Ці рибки перші відомі хребетні тварини після людей, які одомашнили інших тварин.


Фото в анонсі: Риба-чистильник Elacatinus evelynae на коралі. nst56 / Snorkeling Report