Мегалодони виявилися теплокровними. Це прискорило їхнє вимирання

Вивчення зубів мегалодонів вказало, що ці гігантські акули були теплокровними тваринами, підтримуючи температуру тіла на кілька градусів вищу за температуру навколишніх вод та інших акул того часу. Це могло їх зробити вразливішими до змін клімату та посприяти вимиранню, міркують американські науковці у журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Художня ілюстрація мегалодона поруч з іншими акулами. Alex Boersma / PNAS

Художня ілюстрація мегалодона поруч з іншими акулами. Alex Boersma / PNAS

Як зуби вказали на температуру тіла вимерлої тварини?

Скам'янілі зуби мегалодонів (Otodus megalodon) свідчать, що ці акули з довжиною тіла щонайменше 15 метрів жили у період приблизно між 20 та 3 мільйонами років тому. Що призвело до вимирання мегалодонів — наразі остаточно незрозуміло, але окремі свідчення, зокрема нове дослідження на чолі з вченими Університету Де Поля та Університету Нью-Джерсі імені Вільяма Патерсона свідчить, що виною могла бути вразливість акул до мінливої температури води. Дослідники проаналізували скам'янілі зуби мегалодонів на ізотопний склад кисню у біоапатиті — мінералі, який міститься у кістках та зубах тварин. Цей показник залежить від того, яким температурам піддавалася кісткова тканина.

Зуби мегалодонів. Kenshu Shimada

Зуби мегалодонів. Kenshu Shimada

Якою була температура тіла мегалодонів?

Порівнюючи ізотопне співвідношення у зубах із показниками, властивими сучасним тваринам, зокрема акулам та морським ссавцям, вчені визначили, що температура тіла мегалодонів була у середньому на 7 градусів Цельсія вищою за температуру навколишньої води. У такому разі вони були теплокровними, на відміну від тодішніх родичів, хоча, скоріше за все, вищу температуру мали лише окремі частини їхнього тіла, як це властиво деяким теперішнім великим акулам, наприклад, білій (Carcharodon carcharias).

Імовірно, теплокровність допомогла мегалодонам дорости до гігантських розмірів, як це передбачали попередні дослідження. Але разом із тим, великі розміри тіла та підвищений метаболізм через часткову теплокровність вимагали споживання великої кількості їжі, яка в умовах зміни клімату у пліоцені мала ставати менш доступною. Можливо, це призвело великих тварин до вимирання.

Раніше дослідження показало, що завдяки внутрішньоутробному канібалізму дитинчата мегалодонів могли народжуватися двометровими.