Телескоп горизонту подій поспостерігав за галактиками з рекордною точністю

Телескоп горизонту подій поспостерігав за квазарами, або яскравими центрами галактик, з найкращим кутовим розділенням, якого досягали наземні телескопи — 19 кутових мікросекунд. Раніше найкращим результатом телескопа були 25 кутових мікросекунд. Це дозволить покращити чіткість зображень надмасивних чорних дір та активних галактик на 50 відсотків, а також отримати недоступні раніше багатокольорові зображення областей довкола цих об’єктів. Результати спостереження телескопа опублікували в журналі The Astronomical Journal.

ALMA

ALMA

Чим особливі нові спостереження телескопа?

Телескоп горизонту подій є найбільшим наземним інтерферометром, який об'єднує декілька обсерваторій на різних континентах. Точність його вимірювань можна було б покращити, збільшивши його розміри, але телескоп і так охоплює всю Землю. Тому науковці натомість збільшили частоту спостережень з 230 до 345 ГГц, що забезпечило підвищення роздільної здатності. Однак вони стали більш технічно складними, оскільки водяна пара в атмосфері поглинає радіохвилі цієї довжини сильніше і це ускладнює спостереження.

Зображення тіней чорних дірок М87* (ліворуч) та Стрілець А* (праворуч) та акреційних потоків плазми поблизу них, отримані за допомогою загальнорелятивістського магнітогідродинамічного моделювання для довжин 0,87 міліметра. The Astronomical Journal, 2024

Зображення тіней чорних дірок М87* (ліворуч) та Стрілець А* (праворуч) та акреційних потоків плазми поблизу них, отримані за допомогою загальнорелятивістського магнітогідродинамічного моделювання для довжин 0,87 міліметра. The Astronomical Journal, 2024

Для тестування інтерферометра на новій частоті, науковці спостерігали за вибраними квазарами, використовуючи лише частину потужностей телескопа, зокрема телескопи в Чилі, Іспанії, Франції, на Гавайях та Ґренландії. Завдяки цьому вдалося відрізнити сигнал від шуму зі співвідношенням від приблизно 10 до 70.

У майбутньому використання телескопів наступного покоління дозволить збільшити кількість даних від телескопа у 10 разів. Цей масив спостережних даних допоможе не лише отримати чіткіші зображення чорних дір, але більш точно виміряти їх розміри та форму, а також вивчити гарячий газ і магнітні поля навколо них. Це досягнення встановить нові стандарти для наземних астрономічних досліджень і відкриє нові горизонти для розуміння природи чорних дір та їх впливу на Всесвіт.

Чим ще відзначився телескоп горизонту подій

🔭 Використання Телескопа горизонту подій допомогло з найбільшою точністю виявити струмені релятивістського випромінювання з найближчої до нас галактики Центавр А.

🌌 Телескоп фотографував і об’єкти нашої галактики, наприклад, тінь надмасивної чорної діри Стрілець А* з масою як чотири мільйони Сонць в центрі Чумацького Шляху.

🕳 Надмасивну чорну діру Телескоп горизонту подій зафіксував і в галактиці Персей А, помітивши викиди газу з неї, які рухаються зі швидкістю світла.