Надмасивну чорну діру у галактиці Персей А зловили за швидкісним викидом газу

Телескоп горизонту подій зміг сфотографувати, як надмасивна чорна діра у галактиці Персей А запускає викиди газу зі швидкістю, близькою до швидкості світла. Ці викиди утворюються із кільця матеріалу, яким оточена чорна діра, коли поглинає речовину. Їхнє дослідження у чорній дірі з Персея А допоможе краще зрозуміти, що відбувається із матеріалом, який оточує чорні діри, розповідає Space.com. Стаття науковців опублікована в Astronomy and Astrophysics.

Зображення газу навколо чорної діри й струменя викидів у різних довжинах хвиль. Georgios Filippos Paraschos (MPIfR)

Зображення газу навколо чорної діри й струменя викидів у різних довжинах хвиль. Georgios Filippos Paraschos (MPIfR)


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Що особливого у викидах від чорних дір?

Одним з основних проявів того, що чорні діри активно поглинають речовину навколо себе, є формування потужних викидів газу й випромінювання. Вони виникають із диска газу і пилу навколо чорних дір та впливають і на саму галактику, де знаходиться чорна діра: придушують чи прискорюють зореутворення, змінюють міжзоряне середовище та навіть можуть змінити галактичну форму.

Утім, дотепер відомо небагато про те, які саме умови навколо чорної діри змушують її запускати ці викиди. Вважається, що явище є результатом взаємодії сили тяжіння чорної діри й магнітних полів, які виникають у речовині, поки чорна діра її поглинає. Нові підказки вдалося зібрати астрономам завдяки Телескопу горизонту подій, який об'єднав дев'ять обсерваторій по всьому світу.

Що побачив Телескоп?

Чорна діра, яку спостерігали астрономи, знаходиться на відстані 230 мільйонів світлових років від нас та володіє масою у 40 мільйонів мас Сонця. Дані Телескопа горизонту подій виявили, що навколо неї знаходиться дуже впорядковане магнітне поле: його утворив диск матерії, який закручується під силою тяжіння чорної діри.

Дотепер вважалося, що саме такі магнітні поля можуть запускати струмені матеріалу, який ще не встигла поглинути чорна діра. Утім, спостереження за Персеєм А показали, що чорна діра у галактиці й сама достатньо швидко обертається, щоб спричинити викиди. Астрономи сподіваються зібрати більше даних про умови поблизу надмасивних чорних дір і в інших галактиках, щоб краще зрозуміти, наскільки однаковим є серед них механізм запуску викидів.

  • Нещодавно Телескоп горизонту подій зробив найдетальнішу світлину вперше сфотографованої тіні чорної діри. На другому знімку вона менш розмита, а диск з газу біля неї — яскравіший.