Попри те, що сучасна Венера не виявляє тектонічної активності, нове моделювання науковців засвідчило, що у минулому вона все ж відбувалася, причому майже так само, як і на ранній Землі. Як і перші земні континенти, так і великі венеріанські плато, на думку науковців, виникли завдяки інтенсивній вулканічній активності та деформації літосфери — верхнього твердого шару планети. Якщо це припущення вдасться підтвердити, то воно може пояснити, чому Венера, попри схожість із Землею, не розвинула тектоніку плит і пішла іншим еволюційним шляхом. Дослідження опубліковане у Nature Geoscience.
Як вдалося знайти подібність між Землею і Венерою?
У дослідженні планетологи сфокусувалися на спостереженнях місії «Магеллан» за найбільшим плато Венери, званим тесерою — Іштар Терра. Вона вища за Тибетське плато і ширша за Австралію, але дотепер було незрозуміло, як ця тесера сформувалася без тектоніки плит на Венері. Щоб знайти відповідь, науковці використали тривимірні комп'ютерні моделі для симуляції конвекції в мантії ранньої Венери.
Моделювання показало, що за певних умов, наприклад, високої вологості та температури поверхні, верхній шар планети ставав слабшим. Це призводило до його стоншення та плавлення, що утворило товсту кору над мантією, а після охолодження характерний рельєф Іштар-Терра — плато з високими горами, що оточують його. Цей же процес, вважають дослідники, унеможливив подальшу тектоніку плит на Венері, бо плато, які підіймалися, стабілізували літосферу й не дали розвиватися її мобільності.
- Хоч тектоніки плит на Венері немає, вона все ж може зберігати геологічну активність. Принаймні на користь цього свідчить знайдене активне жерло вулкана, з якого змогли зареєструвати витоки лави.