Течії змусили крижану оболонку Європи обертатись несинхронно з океаном

За допомогою моделювання планетологи дійшли висновку, що течії в океані під кригою супутника Юпітера Європи можуть впливати на її обертання відносно інших шарів супутника. Конвекція у воді може створювати достатнє тертя між океаном і крижаною оболонкою, щоб їхнє обертання було несинхронним, на яке вказують і геологічні особливості поверхні Європи. Дослідження вчені опублікували у JGR: Planets.

NASA

NASA

Як крутиться крига Європи?

Вважається, що за нагрівання океанів у надрах таких супутників як Європа і Енцелад, відповідає вплив припливних сил їхніх планет-гігантів, що провокує підняття тепла з кам'янистого ядра супутника до його крижаної оболонки. Океанічні течії, які можуть рухатися на схід чи захід залежно від обертання супутника, можуть передавати імпульс льоду на поверхні, що впливатиме і на швидкість обертання оболонки, і на її геологічні особливості як-от розломи, тріщини і гребені.

У своїй роботі планетологи Каліфорнійського технологічного інституту та університету Хоккайдо спробували оцінити крутний момент, який може виникати через вплив течій на кригу. У майбутніх місіях до Європи це допоможе оцінити активність підповерхневого океану супутника.

Що це скаже про океан?

Океан Європи може зазнавати коливань приливного нагріву, що залежать змінами ексцентриситету орбіти та відстанню від сусідніх супутників Іо та Ганімеда. Тектонічна напруга накопичуватиметься у крижаній оболонці, якщо зміна крутного моменту відбуватиметься у короткий проміжок часу. Щоб крига зруйнувалася, оболонка має обертатися зі значною розсинхронізацією, на що, на думку планетологів, у надрах Європи достатньо енергії може і не утворюватись.

Однак деякі геологічні особливості поверхні Європи узгоджуються з епізодичним несинхронним обертанням, вказуючи на течії. У своїй моделі вчені не враховували припливний вплив і солоність океану, але на їхню думку, їхні розрахунки разом з чисельними даними про Європу, допоможуть отримати інформацію про активність її підповерхневого океану.

Раніше ми розповідали, як на активність океану Енцелада вказали виявлені у кільцях Сатурна кремнієві частинки — їх могло винести течіями. Більше про позаземні океани ми розповідали у нашому матеріалі «Прихований океан».