Ацтекські свистки смерті у формі черепа, які археологи знаходили в їхніх похованнях, своїм звуком нажахали учасників дослідження, нагадавши їм крики людей. Це відобразилося навіть в активності мозку людей — під час прослуховування звуків цих свистків в учасників активувалися ділянки мозку, пов’язані з обробкою сильних емоцій. Через зовнішній вигляд свистків і їхні моторошні звуки науковці пов’язали їх з проведенням ацтеками ритуалів зв’язку із потойбіччям. Про це розповіли у статті журналу Communications Psychology.
Свистки у формі черепа з Етнологічного музею в Берліні. Claudia Obrocki / Staatliche Mussen zu Berlin, Germany
Як досліджували вплив звуку на людей?
Науковці вивчали глиняні ацтекські свистки розміром 3-5 сантиметрів, які датують 1250–1521 роками. Дослідники прагнули дізнатися, чи матимуть свистки вплив на психоемоційний стан сучасних людей, які ніколи раніше його не чули. Вони вмикали 70 учасникам дослідження різні звуки, зокрема від свистків ацтеків, та просили оцінити їх за рівнем емоційності, природності та позитивним чи негативним відчуттям від них, а також проводили функціональну томографію мозку, щоб оцінити їх вплив на роботу мозку.
Звук сучасних ацтекських свистків смерті. 1st508th Airborne / YouTube
Як виявилося, у більшості учасників звук ацтекських свистків викликав сильні негативні емоції та моторошні відчуття. Він нагадував їм людський крик або плач, а також комбінацію неприродних звуків, таких як виття сирени, з людським голосом, сповненим болю, страху, злості чи суму. Така комбінація звуків незрозумілої слухачам природи може викликати відчуття тривоги чи загрози. В учасників також активувалися центри обробки звукових сигналів у лобній і тім’яній частках і острівцевій корі, які беруть участь у розпізнаванні мовлення, символічному мисленні та емоційній відповіді.
New York Post / YouTube
Дослідження будови свистків показало, що психоемоційний ефект спричинений складною конструкцією свистка, який має систему камер, що створюють звук, схожий одночасно на природний і механічний. Моторошну природу звуку та його здатність викликати символічні асоціації ацтеки могли використовувати для проведення ритуалів зв’язку з потойбічними силами, а не для залякування ворогів на полі бою, як вважали раніше. Подальше їх вивчення розповість більше про культуру цього народу.
Як люди та тварини сприймають звуки
😱 Учасники дослідження краще сприймали крики радості чи задоволення та реагували на них швидше, ніж на звуки, пов’язані зі страхом, гнівом або болем.
🐐 Розрізняти емоції в людському голосі можуть навіть кози, розуміючи, коли їхній власник щасливий або розгніваний. Через це науковці вважають, що емоційні розмови поблизу кіз можуть впливати на їхній ментальний стан.
🐕 А в реакції на людський плач собаки виявилися співчутливими за мініпігів — причиною цього назвали штучний людський добір, у ході якого люди одомашнювали більш емпатичних тварин.