Стимуляція спинного мозку покращила моторику рук після інсульту

Електростимуляція спинного мозку допомогла краще контролювати рухи руки після порушення її моторики внаслідок інсульту. Зі стимуляцією в учасників дослідження суттєво покращилися сила і точність хапання, повідомляють американські дослідники у журналі Nature Medicine.

Двоє учасниць із різною важкістю порушення моторики виконують однакове завдання спочатку без стимуляції, а потім зі стимуляцією спинного мозку. Marc P. Powell et al. / Nature Medicine, 2023


👋 Підпишіться на наш телеграм-канал! А ще у нас є ютуб 🎬


Як працює стимуляція?

Стимуляцію спинного мозку завдяки імплантованим до нього електродам вже не раз випробовували для повернення рухливості ніг після травм хребта. Завдяки удосконаленням технології пацієнти змогли знову ходити та займатися фізичною активністю, всупереч тому, що їхні ноги були паралізованими. Тепер дослідники Університету Пітсбурга захотіли протестувати стимуляцію спинного мозку при порушеннях рухливості верхніх кінцівок внаслідок інсульту. При таких гострих розладах кровообігу в мозку порушується передача команд від рухових ділянок кори до спинного мозку, тож штучна його стимуляція могла б допомогти відновити функцію.

Як спрацювала ідея?

Підхід випробували на двох жінках-добровольцях віком 31 і 47 років, у яких після інсульту сильно зменшилася рухливість руки. Їм імплантували електроди для стимуляції у шийні сегменти спинного мозку, щоб посилити їхню чутливість до сигналів від кори про потребу виконання відповідних рухів. Таким чином стимуляція слугує допоміжним засобом для покращення точності рухів.

Електростимуляція справді спрацювала. В учасниць під час роботи пристрою збільшилися сила у руці на 40-108 відсотків і швидкість рухів на 30-40 відсотків. Піддослідні також покращили точність рухів, завдяки чому змогли, наприклад, легше діставати й хапати предмети перед собою та маніпулювати об'єктами так, як без стимуляції після інсульту не могли. Із кожним днем користування стимулятором протягом чотирьох тижнів навички жінок покращувалися, а негативних побічних ефектів не помічали. Деякі покращення моторики збереглися навіть після того, як електростимуляцію вимкнули.

Випробування проведене лише на двох жінках, тож потрібні наступні дослідження, щоб робити висновок про дієвість і безпечність підходу, але попередні результати автори вважають обнадійливими.