Статична електрика допомогла кліщам застрибнути на хазяїв

Паразитичні кліщі використовують статичну електрику, щоб долати у кілька разів більші за них відстані, завдяки чому їм легше забиратися на потенційних хазяїв. Про це свідчить дослідження британських науковців у журналі Current Biology.

Кліщ застрибує на наелектризовану шерсть кролячої лапки. Sam J. England et al. / Current Biology, 2023

Кліщ застрибує на наелектризовану шерсть кролячої лапки. Sam J. England et al. / Current Biology, 2023

Звідки тварини беруть електрику?

Більшість наземних тварин природно накопичують на собі електростатичні заряди у процесі звичайної життєдіяльності, наприклад, потершись об рослинність. І вчені лише тепер починають з'ясовувати, як це явище впливає на взаємодію тварин між собою та з середовищем. Зокрема, одні з недавніх досліджень показали, що рій бджіл може помітно електризувати навколо себе повітря, а електричні заряди джмелів посилюють запах квітів. Водночас міліметрові нематоди, як з'ясувалося, використовують статичну електрику, щоб застрибувати на комах та подорожувати верхи на них на недоступні їм відстані. Схоже вміння тепер виявили вчені Бристольського університету у кліщів, які паразитують на теплокровних тваринах, вичікуючи їх на траві.

Як кліщі використовують електрику?

Проводячи досліди з одноміліметровими собачими кліщами (Ixodes ricinus), які небезпечні й для людей, дослідники помітили, що ці павукоподібні притягуються до шерсті тварин. Підносячи їх до кролячої лапки з наелектризованою шерстю, кліщі за долі секунди пасивно застрибували на неї з відстані від кількох міліметрів до двох сантиметрів.

Наступні комп'ютерні моделювання та досліди з використанням електродів показали, що частини тіла тварин, які найчастіше торкаються трави, електризуються достатньо, аби кліщі використали це, щоб забратися на хазяїв. Коли кліщів розмістили під електродом, на верхній з яких подавали напругу, яка властива тваринам у природі, кліщі враз долали у багато разів більшу за них відстань, застрибуючи на нього. Такого не помічали, коли напруги на електрод не подавали. Із цього автори припускають, що використання антистатичного покриття для тіла та одягу може зменшити ризик підхопити кліща на природі.