Старіння через фізіологічний стрес виявилося зворотним процесом

Американські та європейські науковці з'ясували, що фізіологічний стрес раптово збільшує біологічний вік, але це прискорене старіння зникає при усуненні й відновленні від стресу. Прискорене старіння та його нівелювання спостерігали у пацієнтів із важкими травмами та інфекціями, а також у вагітних жінок і мишей, йдеться у статті журналу Cell Metabolism.

Giphy

Giphy

Як пов'язані стрес і вік?

Більшість людей знає про свій хронологічний вік, що розраховується за прожитим з часу народження часом. Однак він може не збігатися з віком біологічним, що відбиває міру зношеності організму і залежить від низки факторів, як генетичних, так і способу життя й довкілля. Детально про методи розраховування та перспективи вивчення біологічного віку можна почитати у нашому розборі.

Стрес, особливо хронічний, відомий як чинник прискореного старіння. Але дослідження на чолі з вченими Гарвардської медичної школи та їхніх американських, шведських та угорських колег свідчить, що це зворотний процес, і з відновленням від фізіологічного стресу можна усунути зайве старіння.

Як змінюється старіння внаслідок стресу?

Науковці проаналізували біологічний вік дев'ятьох літніх людей із середнім хронологічним віком 80 років. Визначення проводили за зразками крові, які відібрали до, на наступний день і через 4-7 днів після термінової операції на стегні, що вчені визначили за стресову подію. З'ясувалося, маркери старіння у пацієнтів збільшувалися у першу добу госпіталізації, однак перед випискою поверталися до початкового значення. Що цікаво, у випадку із запланованими операціями раптового старіння не відмічали, імовірно через більшу готовність і менший стрес у пацієнтів.

У наступних дослідах вчені зосередилися на виявленні впливу на старіння вагітності, що є сильно стресовим станом для організму, зачіпаючи чи не кожний орган. Перші досліди провели на мишах, відбираючи від них кров під час раннього та пізнього терміну вагітності, а також після відновлення від народження дитинчат. Результати показали, що з вагітністю організм старіє швидше, але потім, після пологів і відновлення, ефект зникає і маркери старіння повертаються до початкового показника. Такий же результат виявили вчені, коли проаналізували кров жінок до, під час і через шість тижнів після вагітності.

Оскільки важкі інфекції теж є для організму стресовими, вчені перевірили, як серйозний ковід може бути пов'язаним зі старінням. Вони дослідили динаміку біологічного віку 29 літніх людей, які потрапили у відділення інтенсивної терапії лікарні з інфекцією і неодноразово здавали кров протягом лікування там. З'ясувалося, коли їх госпіталізували, їхнє старіння вже було прискореним, за одним із розрахунків на 25 відсотків. Воно частково сповільнилося після виписки з відділення, однак головним чином лише у жінок.

Тож схоже, будь-який фізіологічний стрес може призводити до різкого прискорення старіння, та ефект так само швидко, протягом кількох днів, можна усунути з відновлення від стресу. Але вчені також міркують, що якщо стрес збільшує біологічний вік, то і смертність також. У такому разі ліки, націлені на зменшення біологічного віку, можуть посприяти й довголіттю також.

Хоч загалом стрес сприймається як негативне явище, іноді він буває навіть корисним. Як стрес допомагає працювати нашій імунні системі, ми розповідали у статті «Бий, біжи та не хворій».


Фото в анонсі: Matteo Di Iorio / Unsplash