Станція «Психея» передала лазером на Землю повідомлення з відстані 16 мільйонів кілометрів

NASA отримала лазерне повідомлення, яке з відстані 16 мільйонів кілометрів від Землі передала міжпланетна станція «Психея». Це перше випробування нової системи космічного зв'язку NASA, яка замінить радіохвилі лазерним випромінюванням. Сигнал від «Психеї» отримали у Паломарській обсерваторії у Сан-Дієго, розповідає Лабораторія реактивного руху.

Художнє зображення «Психеї». NASA / JPL-Caltech / ASU

Художнє зображення «Психеї». NASA / JPL-Caltech / ASU

Що випробовували з «Психеєю»?

Сьогодні для зв'язку з космічними апаратами, навіть такими далекими, як «Вояджери», що знаходяться за більш як 20 мільярдів кілометрів від Землі, використовують радіозв'язок. Для цього використовують велику мережу радіотелескопів, які приймають сигнали від апаратів та отримують дані від них.

Утім, у 100 разів більше інформації за одиницю часу можна передати за допомогою випромінювання на більш коротких довжинах хвиль. Тому для системи зв'язку нового покоління NASA розробляє Систему далекого оптичного зв'язку (DSOC), яка дасть можливість обмінюватися даними з космічними апаратами не через радіохвилі, як зараз, а завдяки лазерному випромінюванню. Перше випробування системи для зв'язку у космосі провели за допомогою міжпланетної станції «Психея», яка зараз знаходиться на відстані 16 мільйонів кілометрів від Землі.

Як зв'язалися із «Психеєю»?

Станцію «Психея» запустили у космос 13 жовтня для дослідження однойменного астероїда Головного поясу. Окрім наукових інструментів, на її борту також розмістили пристрій для приймання і передавання лазерних сигналів. Сигнал до станції відправили з Лабораторії реактивного руху NASA за допомогою лазера ближнього інфрачервоного діапазону. За 50 мілісекунд приймач «Психеї» отримав сигнал, а потім передав власний, який на Землі отримали у Паломарській обсерваторії. NASA визнала випробування успішним та планує продовжити тестувати нову систему зв'язку, зокрема коли «Психея» пролітатиме повз Марс. У майбутньому лазерний зв'язок зможе навіть забезпечити швидкісний відеозв'язок з астронавтами на Марсі.

  • Націлювати лазер «Психеї» допомагають системи наведення. Схожа система допомагає і далекому «Вояджеру-2» підтримувати зв'язок із Землею, який через збій втратили внаслідок відхилення антени апарата від Землі.