Станція «Марс-експрес» показала кольорове фото Марса

Планетологи зібрали нове зображення Марса з фото, які зробила орбітальна станція «Марс-експрес» за допомогою камери HRSC. Світлина відображає різні кольори поверхні планети, завдяки чому на ній можна побачити не лише червоні від окисненого заліза породи, а і, наприклад, більш блакитні сульфатні мінерали. Нове фото Марса на честь 20-річчя «Марс-експрес» опублікувала на своєму сайті Європейська космічна агенція.

Нове зображення Марса. ESA / DLR / FU Berlin / G. Michael

Нове зображення Марса. ESA / DLR / FU Berlin / G. Michael

Як отримали світлину?

Стереокамера високої роздільної здатності HRSC (High Resolution Stereo Camera) дає можливість отримувати кольорові фото поверхні Марса разом з топографічними даними. Зазвичай її зображення показують Марс з висоти 300 кілометрів — за максимального наближення до планети, яке може забезпечити «Марс-експрес». З більшої ж висоти HRSC здебільшого допомагає планетологам вивчати погодні умови на Червоній планеті, адже часто пилові бурі закривають собою поверхню Марса так, що роздивитися її важко.

Однак, фахівці місії вирішили використати знімки, які HRSC зробила з висоти від 4 до 10 тисяч кілометрів над планетою, охопивши таким чином райони шириною у близько 2 500 кілометрів. Всього науковці опрацювали 90 окремих фото, з яких зібрали повноколірне зображення Марса, зіставляючи знімки з кольоровими моделями. Роздільна здатність фото складає два кілометри на піксель.

Що видно на новому фото?

На отриманій мозаїці видно, що не вся планета червона — багаті на окиснене залізо регіони змінюються майже чорними областями, які містять піски вулканічного походження. Такі піски у сезон бурь утворюють на Марсі дюни різноманітних форм. Також на новому зображенні видно, що найбільша система каньйонів планети і Сонячної системи загалом — долина Маринера — багата на сульфатні мінерали, які мають більш блакитний відтінок. Світліші області вказують на поклади глини, що могла утворитися внаслідок наводненого минулого Марса. Про всі ці речовини на поверхні планети раніше також свідчили дані спектрометрів на борту «Марс-експрес».

Марс з усіх боків

🇨🇳Глобальну кольорову мапу Марса склали китайські планетологи завдяки фото, отриманим орбітальною станцією «Тяньвень-1»

🇦🇪Також повну мапу Марса можна побачити завдяки знімкам арабської станції Al Amal, яка фотографувала планету цілий марсіанський рік

🌐А найдетальніший глобус Марса (який можна навіть покрутити онлайн) створили за допомогою станції MRO, використавши 110 тисяч її фото