Сполука кордицепін з грибів, що перетворюють комах на «зомбі», пригнітила ключові шляхи росту ракових клітин, причому вже за 30 хвилин після застосування препарату. Він також зменшив об’єм пухлин у піддослідних мишей. Такі результати свідчать про те, що кордицепін може стати основою для нових протиракових ліків. Дослідження опублікували в журналі FEBS Letters.
На що саме впливав кордицепін?
Дослідники вивчали властивості кордицепіну, який міститься у паразитичних грибах родів Cordyceps та Ophiocordyceps, на різних культурах клітин, зокрема трьох виділених з пухлини молочної залози. Як виявилося, кордицепін впливає на два ключових сигнальних шляхи в клітинах — PI3K/mTOR і MEK/ERK, які беруть участь в регуляції росту клітин.
Науковці також виокремили основний активний метаболіт цієї сполуки, трифосфат кордицепіну, який блокує модифікації РНК, пригнічуючи синтез білків, потрібних для поділу клітин. У мишей із пухлинами молочної залози, які отримували кордицепін двічі на тиждень, сполука зменшувала ріст новоутворень щонайменше на 20 відсотків. Оскільки кордицепін одночасно впливає на декілька сигнальних шляхів, це дозволить створити більш ефективні препарати від раку.
- Про можливі протиракові властивості кордицепіну здогадувалися й раніше, а щоб ефективніше його отримувати, науковці виростили паразитичний гриб на жирніших комахах — так у плодових тілах накопичувалося більше цієї сполуки.