Спалах гепатиту у дітей пов'язали з інфікуванням аденоасоційованим вірусом

Одразу два дослідження пов'язали спалах гострого гепатиту у дітей, що його останні місяці спостерігають по всьому світу, із інфікуванням адеоноасоційованим вірусом 2 серотипу. Як показали обстеження, більшість пацієнтів із нез'ясованим гепатитом інфіковані саме цим збудником, однак навряд чи він безпосередньо призводить до ураження печінки. Дослідження наразі доступні у вигляді препринтів, поданих до medRxiv (1, 2).

Тривимірна модель поверхні аденоасоційованого вірусу 2 серотипу. Jazzlw / Wikimedia Commons

Тривимірна модель поверхні аденоасоційованого вірусу 2 серотипу. Jazzlw / Wikimedia Commons

У квітні стало відомо про поширення серед дітей Європи та США випадків важкого гострого ураження печінки невідомого походження. За даними ВООЗ від 12 липня, хворобу виявили вже у 35 країнах, де захворіло 1010 дітей (більшості менш як шість років), із яких 22 загинули. Пацієнти не були інфіковані типовими збудниками гепатиту, але у багатьох спочатку виявили інфекцію аденовірусами, що зазвичай спричиняють лише прояви застуди. А свіжі дослідження під керівництвом вчених Університету Глазго та Університетського коледжу Лондона свідчать, що дитячі гепатити спричиняє інфікування аденоасоційованим вірусом — вірусом, що сам не спричиняє захворювання, але для розмноження потребує присутності інших вірусів, частіше — аденовірусів або герпесвірусів.

Автори першого дослідження проаналізували плазму крові дев'яти дітей із гепатитом невідомої етіології на наявність ДНК аденоасоційованих вірусів та порівняли результати з аналізом 58 контрольних пацієнтів. Додатково сліди вірусів шукали в тканинах печінки чотирьох із дев'яти дітей. У всіх зразках від дітей з гострим гепатитом нез'ясованої причини виявили інфекцію аденоасоційованим вірусом 2 серотипу, але в жодному від дітей з контрольної групи. Інше дослідження показало схожі результати. Вчені проаналізували кров та зразки тканин печінки 28 дітей із нез'ясованим гепатитом та 136 контрольних пацієнтів. Аденоасоційований вірус 2 серотипу знову знайшли в крові або печінці більшості дітей із гепатитом незрозумілої етіології, але не виявили або виявили лише в низьких концентраціях у контрольній групі дітей. Водночас в обох дослідженнях у більшості пацієнтів знайшли сліди адено- або герпесвірусів.

Також, у тканинах печінки науковці не помітили явних ознак розмноження аденоасоційованого вірусу, тому припускають, що він не безпосередньо спричиняє гепатит. Скоріше, це наслідок надмірної реакції імунної системи на інфікування у деяких схильних до цього дітей. На це вказує і виявлення у 12 із 14 обстежених пацієнтів із нез'ясованим гепатитом генетичного варіанту HLA-DRB1*04:01, що його пов'язують з аутоімунними станами. У загальній популяції британців він наявний лише приблизно в 11-15 відсотків людей.