Сонячний спалах спричинив рідкісне помаранчеве полярне сяйво у Шотландії

Рідкісне полярне сяйво помаранчевого кольору вдалося побачити у Шотландії після викиду маси з корони Сонця під час одного зі спалахів. Досі вважалося, що під час полярних сяйв такий колір не може виникнути. На думку фахівців, у помаранчевий небо над Шотландією забарвила суміш зелених і червоних кольорів полярного сяйва, пише Live Science.

Помаранчеве полярне сяйво. homcavobservatory / flickr

Помаранчеве полярне сяйво. homcavobservatory / flickr

Як змішалися різні сяйва?

Полярні сяйва, зокрема і ті, що спостерігали 25 листопада мешканці Шотландії, є одним із наслідків геомагнітних бур — збурення магнітосфери Землі зарядженими частинками з Сонця. Зазвичай полярні сяйва набувають червоних і зелених кольорів — так світяться молекули кисню, які на різних висотах збуджують сонячні частинки. Іноді речовина з Сонця може зачепити й азот — тоді небо може забарвитися у фіолетовий і рожевий. Однак, у земній атмосфері немає жодного елемента, який би міг утворити помаранчевий колір. На думку дослідників, які вивчали світлини очевидців помаранчевого сяйва, колір утворився у суміші червоних і зелених кольорів, які випромінював кисень. Випромінювання від кисню на висоті 200-400 кілометрів над Землею наклалося на світло від збуджених атомів кисню на висоті 100–150 кілометрів, утворивши незвичайний колір.

  • І хоча Сонце є основною причиною полярних сяйв на планетах нашої системи, іноді вони можуть виникати і на самій зорі. З'ясувалося, посилення магнітного поля Сонця біля плям провокує над ними радіовипромінювання, схоже на земні полярні сяйва.