Сонячне тепло і вібрація звільнили заплутаний у дротах супутник

Американські аерокосмічні інженери розплутали на навколоземній орбіті свій супутник із дротів завдяки теплу від Сонця й вібрації. У дроти обплутався міні-супутник DOLCE, що мав демонструвати технологію розгортання модульних супутників у космосі, розповідає Space.com

Зняте на бортові камери DOLCE розгортання його конструкції. California Institute of Technology

Зняте на бортові камери DOLCE розгортання його конструкції. California Institute of Technology


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Як Сонце й вібрації допомогли апарату?

DOLCE знаходився на борту супутника Каліфорнійського технологічного інституту SSPD-1. Його запустили у космос 3 січня 2023 року, щоб продемонструвати низку технологій, зокрема функціонування різних видів сонячних панелей і передавачів енергії. DOLCE розміром 1,8 на 1,8 метра мав би розгорнутися за три-чотири дні, але один з дротів, який з'єднував частини конструкції й мав би сприяти її розгортанню, зачепився й навіть пошкодив апарат. Відтворивши цю ситуацію на макеті супутника у лабораторії, вчені вирішили змінити положення SSPD-1, щоб на DOLCE краще потрапляло сонячне світло: нагрітий матеріал мав стати більш м'яким і піддатливим для розгортання. Утім, частина конструкції все одно виявилася зачепленою за механізм розгортання через дріт, що змістив її положення. Відтак інженери вирішили увімкнути виконавчі механізми на DOLCE, що також брали участь у розгортанні, аби вони спричинили вібрацію апарата. Ця стратегія допомогла врешті вивільнити застряглу частину DOLCE. І хоч розгортання відбувалося не за планом, ця ситуація допоможе покращити конструкцію майбутніх легких супутників для запуску на навколоземну орбіту.

  • На навколоземній орбіті з'являється дедалі більше експериментальних супутників. Наприклад, у червні минулого року розгорнули фармацевтичний супутник, на якому випробовуватимуть ліки в умовах мікрогравітації.