Сонце розпочало новий цикл активності на середині поточного

Геліофізики знайшли ознаки початку нового 11 річного циклу активності Сонця, хоча наразі воно знаходиться лише на середині поточного, 25 циклу. За прогнозами, початок нового мав би бути лише за шість років. На думку науковців, той факт, що новий цикл проявляє себе ще до завершення поточного, може свідчити про складніші динамічні процеси всередині Сонця, ніж вважалося раніше. Про це повідомило Лондонське королівське астрономічне товариство.

Сонячний спалах на зображенні від станції NASA STEREO. NASA

Сонячний спалах на зображенні від станції NASA STEREO. NASA

Як виявили ознаки нового сонячного циклу?

Зазвичай сонячні цикли починаються із мінімуму сонячної активності, на середині досягаючи свого максимуму, і закінчуючись мінімумом. 25 цикл розпочався у 2019 році, й зараз Сонце наближається до свого максимуму, коли росте кількість плям і спалахів. Зокрема через це на Землі зараз північне сяйво спостерігають так далеко від полюсів.

Науковці ж, спостерігаючи за звуковими хвилями на Сонці, виявили, що вже з'явилися так звані торсійні коливання, тобто явище, коли обертання Сонця періодично прискорюється або сповільнюється в певних широтах, тоді як в інших місцях обертання залишається практично незмінним. Такі коливання виявляли перед початком 23, 24 і 25 циклів, причому перед початком поточного вони теж з'явилися на два роки раніше, ніж прогнозувалося.

Карта смуг обертання Сонця. Червоним та жовтим позначено ділянки швидшого обертання, поява яких пов’язана з початком нового сонячного циклу. Rachel Howe / Royal Astronomical Society

Карта смуг обертання Сонця. Червоним та жовтим позначено ділянки швидшого обертання, поява яких пов’язана з початком нового сонячного циклу. Rachel Howe / Royal Astronomical Society

Чим ще цікаві сонячні цикли

🌞 Поточний 25-ий сонячний цикл за прогнозами NASA та Національного управління океанічних і атмосферних досліджень США мав би бути помірно активним, але група науковців Національного центру атмосферних досліджень США заявила, що він буде одним з найбільш активних за історію спостережень.

☀️ Перший у новому циклі сонячної активності сонцетрус зафіксували у 2022 році за концентричними сейсмічними хвилями на поверхні Сонця, які і є індикаторами підсонячних поштовхів.

💥 За добу на Сонці нарахували три спалахи найпотужнішого класу Х, а один з них виявився найпотужнішим за весь час поточного сонячного циклу. На щастя, основна частина вивільненої енергії пройшла повз Землю, не зачепивши.

📖 Детальніше про сонячні цикли, його магнітну активність та плями на Сонці читайте у нашому матеріалі «Звідки на Сонці плями?».