Сонце повернуло у бік Землі корональну діру шириною 800 тисяч кілометрів

Сонце повернулося у бік Землі корональною дірою довжиною у 800 тисяч кілометрів, що у 60 разів більше за діаметр нашої планети. Як фіксують астрономи, з неї вже викидається у сторону нашої планети потік заряджених сонячних частинок, тому невдовзі можна очікувати яскравих полярних сяйв і навіть збоїв радіозв'язку принаймні у високих широтах, пише Space.com.

Зображення Сонця із корональною дірою, яке зробила сонячна обсерваторія SDO. NASA / SDO

Зображення Сонця із корональною дірою, яке зробила сонячна обсерваторія SDO. NASA / SDO

Це дійсно діра у Сонці?

Попри назву, величезна темна пляма, яку зараз на нашій зорі фіксують сонячні обсерваторії, безпосередньо дірою не є. Корональними дірами астрономи називають холодні області у зовнішній частині атмосфери Сонця — короні. Через те, що температура плазми у них нижча, ніж в областях навколо, ці області здаються темнішими. Але на відміну від сонячних плям, корональні діри видні лише в ультрафіолетовому та рентгенівському діапазонах. При цьому, як і сонячні плями, діри провокують потужні викиди сонячної речовини — сонячні вітри й викиди корональної маси. Потрапляючи в атмосферу Землі, вони збурюють у ній атоми та провокують полярні сяйва, а також можуть вплинути на іоносферу Землі, перешкоджаючи радіозв'язку. Утім, за прогнозами астрономів, новоявлена корональна діра не спровокує сильних геомагнітних бур, тому ці ефекти від сонячної активності не будуть довготривалими.

  • Нещодавно сонячні плями принесли на Землю незвичайні помаранчеві полярні сяйва. І хоча вважалося, що вони неможливі через особливості складу нашої атмосфери, виявилося, що такий колір з'являється при змішуванні червоних і зелених сяйв.