Біля берегів Швеції сокіл сапсан вполював перелітну птаху сивку на висоті трьох кілометрів — найвище за всю історію спостережень за хижими птахами. Це свідчить про те, що навіть підйом на велику висоту під час перельотів не завжди може допомогти птахам вберегтися від хижаків. Про випадок розповіли в журналі Ecology.
Морська сивка під час встановлення трекера (зліва) та залишки трекера, знайдені поблизу гнізда сапсана. Thomas K. Lameris, Arne Hegemann
Як дізналися про полювання на такій висоті?
Біля берегів Нідерландів орнітологи помітили птахів морських сивок (Pluvialis squatarola) GPS-трекерами з акселерометрами, щоб відстежувати їхнє пересування та швидкість на шляху з Ваттового моря на північ до Арктики, де ці птахи гніздяться. Тоді вони помітили, як один із птахів замість руху на північ почав прямувати на південь, а пізніше приземлився на півдні Швеції.
Оглянувши місце, де птах приземлився, науковці знайшли його рештки та GPS-трекер поруч з гніздом сапсана (Falco peregrinus). Що цікаво, перед нападом сапсана у сивки зафіксували підвищення активності, що може свідчити про спробу втекти від хижака. Дані трекера показали, що під час полювання птахи знаходилися на висоті 2900 метрів над рівнем моря. Перший факт полювання на такій великій висоті допоможе науковцям краще зрозуміти еволюцію поведінки перелітних птахів та хижаків, що ними харчуються.
- Здатність птахів підійматися на велику висоту в будь-яку погоду вирішили використати й метеорологи, які почепили на птахів рюкзачки для збору інформації про верхні шари атмосфери.