Одягнені в рюкзачки з датчиками птахи постежили за верхніми шарами атмосфери Землі

Птахи тихоокеанські фрегати постежили для вчених за верхніми шарами земної атмосфери за допомогою одягнених на них рюкзачків з датчиками температури. Таку місію птахам науковці доручили щойно виявили, що крилаті можуть літати на висоті понад чотири тисячі метрів — якраз на рівні граничного атмосферного шару нашої планети, моніторинг якого потрібен для довгострокових прогнозів погоди й змін клімату. На думку дослідників, птахи справляються навіть краще за літаки й наземні метеорологічні станції, які стежать за земною атмосферою, пише Scientific American.

Самець тихоокеанського фрегата. Charles J. Sharp / Wikimedia Commons

Самець тихоокеанського фрегата. Charles J. Sharp / Wikimedia Commons

Як вчені оцінили роботу птахів?

Ідея використати для моніторингу земної атмосфери тихоокеанських фрегатів (Fregata minor) спала на думку вченим Дослідницького центру Еймса NASA майже випадково. Вони аналізували дані одного з американських природоохоронних проєктів, у рамках якого дослідники відстежували пересування тварин, зокрема й цього виду фрегатів. Датчики GPS та висотоміри показали, що хоч птахи й літають зазвичай на висоті до 700 метрів, протягом дня вони часто долітають і на висоту у 2-4 тисячі метрів, на яку підіймають і метеорологічні літаки для відбору проб. Відтак науковці вирішили доповнити рюкзачки фрегатів ще й датчиками температури. Птахи відібрали проби на потрібних висотах, причому й у дощ вночі — за таких умов дослідницькі літаки не відправляють. Поки автори задуму лише провели тестовий етап моніторингу атмосфери за допомогою птахів, але у майбутньому можуть повноцінно залучити їх до метеорологічних досліджень.

Рюкзачок із датчиками на сонячній батареї, який прикріпили до птаха, який взяв участь в експерименті. Abram Fleishman

Рюкзачок із датчиками на сонячній батареї, який прикріпили до птаха, який взяв участь в експерименті. Abram Fleishman

  • Допомогти вченим у дослідженні важкодоступних середовищ можуть і змії. Плазунів запропонували використовувати для вивчення зони відчуження.