Текстура предмета краще за форму допомогла собакам його розпізнати

Собаки обрали попередньо вивчений предмет, спираючись на його текстуру, тобто тактильні відчуття, а не форму, тобто візуальну інформацію. В експерименті щодо того, які органи чуття тварини використовують для розпізнавання об’єктів, собаки спершу підходили до об’єкта, який мав схожу форму, але в результаті все ж обирали той, що нагадував знайомий їм за текстурою. Це дослідження розкриває особливості навчання собак, які можуть знайти застосування у дресуванні тварин. Його результати опублікували в журналі Scientific Reports.

Собака бордер-колі, що брала участь у дослідженні. ELTE Eötvös Loránd University

Собака бордер-колі, що брала участь у дослідженні. ELTE Eötvös Loránd University

Як вивчали розпізнавання об’єктів собаками?

Науковці провели дослідження на 56 собаках різних порід: бордер-колі, які відомі своєю здатністю до запам’ятовування об’єктів, лабрадорів і змішаних порід. Їх навчали приносити один об’єкт певної форми (гантелі, цеглинки та вершини піраміди) та текстури (виготовлені з пінистого матеріалу, обклеєні скотчем або липучкою велкро).

Предмети трьох різних форм: гантелі, вершини піраміди та цеглинки, що використовувалися у дослідженні.   Fugazza et al. / Scientific Reports, 2024

Предмети трьох різних форм: гантелі, вершини піраміди та цеглинки, що використовувалися у дослідженні. Fugazza et al. / Scientific Reports, 2024

Далі здатність обрати цей предмет перевіряли, помістивши його в купу інших, серед яких були подібні за формою або текстурою. А пізніше потрібний предмет взагалі не додавали, залишаючи лише подібні на нього. Як виявилося, за такого сценарію собаки частіше обирали саме той, що подібний за текстурою на предмет, на якому їх навчали.

Ці результати допоможуть краще зрозуміти зв’язок між сприйняттям органами чуття та розумовими процесами у собак, а також як цей зв’язок відрізняється від людського. Крім того, вони можуть знайти застосування у розробці методів навчання службових собак.

Що ще дізнавалися про собак

⚾️ Як виявилося, собаки звертають увагу на вибір своїх хазяїв, але можуть віддавати перевагу іграшкам, незважаючи на реакцію власників на них.

🧠 Обдаровані здатністю запам’ятовувати назви бордер-колі вивчили 12 нових назв іграшок за тиждень. Ба більше, вони змогли їх згадати за два роки потому.

🤝 А собачі риси особистості виявилися подібними до людських: собаки з рисою, аналогічною до невротичності, частіше мали розлади, подібні на тривожність у людей.