Ситком «Сайнфелд» допоміг нейробіологам уточнити механізм сприйняття жартів

Відстеження мозкової активності людей під час перегляду популярного американського ситкому «Сайнфелд» вказало на роль смугастого тіла мозку у розумінні та оцінюванні жартів. Дослідження свідчить, що обидві основні частини смугастого тіла залучені до розуміння жарту, однак його вентральна частина відповідає за те, чи зможе людина сповна оцінити його та засміятися. Ці результати допоможуть не лише уточнити механізм сприйняття жартів, а і його порушення при нейродегенеративних захворюваннях, зокрема хворобі Паркінсона, розповідає New Scientist. Дослідження опубліковане у The Journal of Neuroscience.

GIPHY

GIPHY

Що цікавило нейронауковців у жартах?

Основною структурою, відповідальною за почуття гумору, зазвичай розглядають кору головного мозку. Однак вона пов'язана з низкою інших частин мозку. Зокрема, смугасте тіло — парна структура вглибині мозку, яка раніше розглядалася переважно в контексті забезпечення моторної функції, виявилося пов'язаним майже з усіма ділянками кори. Дорзальна частина смугастого тіла відіграє критичну роль у забезпеченні робочої пам'яті та обробленні мови й неоднозначності, тоді як вентральна — залучена до мотивації та винагородження задоволенням. Це навело науковців Університету Західного Онтаріо та їхніх колег на думку, що дорзальна частина смугастого тіла може забезпечувати розуміння жартів, тоді як вентральна може винагороджувати за це розуміння позитивними емоціями, тобто насолодженням жартом.

Як допоміг ситком?

Перевірити свою гіпотезу науковці вирішили на 26 добровольцях, яких помістили в апарат функціональної магнітно-резонансної томографії та дали прослуховувати жарти й дивитися популярний американський ситком 1990-х років «Сайнфелд».

І дані мозкової активності вказали, що гіпотеза науковців була лише частково правильною. Вентральне смугасте тіло справді було відповідальним за насолоду жартом, однак за розуміння жарту відповідало як дорзальне, так і вентральне також. Імовірно, вентральна частина як відповідальний за винагороду елемент спонукає людину зрозуміти жарт. І навіть якщо жарт не змушує реготати, відчуття задоволення собою від зрозуміння жарту може бути достатньою мотивацією.

Оскільки смугасте тіло є однією з частин мозку, що найбільше пошкоджуються при хворобі Паркінсона, вивчення його зв'язку з почуттям гумору допоможе зрозуміти, як допомогти пацієнтам, що через захворювання позбуваються такої важливої у комунікації складової як жарти.

  • Почуття гумору є настільки важливим для людей, що воно проявляється ледь не з народження. Дослідження свідчить, що діти вже у віці одного місяця розуміють жарти, а з 11 місяців починають і самі жартувати.