Штучний інтелект вперше знайшов наднову без допомоги людини

Алгоритм на основі штучного інтелекту вперше виявив, підтвердив та класифікував наднову без жодного втручання людини. Алгоритм Bright Transient Survey Bot виявив спалах у даних огляду неба ZTF, а за його характеристиками визначив, що надновою вибухнув старий білий карлик. Першими результатами роботи алгоритму поділився Північно-Західний університет.

Зображення з галактики, де виявили наднову. Legacy Surveys / D. Lang (Perimeter Institute) for Legacy Surveys layers and unWISE / NASA/JPL-Caltech / D. Lang (Perimeter Institute)

Зображення з галактики, де виявили наднову. Legacy Surveys / D. Lang (Perimeter Institute) for Legacy Surveys layers and unWISE / NASA/JPL-Caltech / D. Lang (Perimeter Institute)

Як і навіщо астрономи шукають наднові?

Багато невідомого про Всесвіт вдалося дізнатися завдяки спостереженням за надновими. Наприклад, виявилося, що у спалахах наднових зорі збагачують простір навколо пилом та важкими елементами, як-от уран і золото. А за надновими типу Іа, у яких залучені білі карлики — зорі на останньому етапі еволюції — астрофізики можуть вивчати розширення Всесвіту. Зазвичай для того, щоб виявити спалах наднової, астрономи аналізують дані автоматичних оглядів неба. Порівнюючи знімки одних і тих самих областей, вчені можуть знайти потрібний спалах. Скоротити час на пошуки астрономам допоможе новий алгоритм на основі штучного інтелекту, який створили науковці Північно-Західного університету.

Як наднову знайшов штучний інтелект?

Bright Transient Survey Bot натренували на майже 1,4 мільйона знімків неба на яких були і підтверджені наднові, і зорі, які періодично змінюють яскравість. Переглядаючи дані ZTF у режимі реального часу, 3 жовтня алгоритм виявив наднову, яка у системі огляду отримала назву SN2023tyk, та автоматично знайшов додаткові дані про неї у спостереженнях іншого телескопа Паломарської обсерваторії. Таким чином, аналізуючи різні бази даних, алгоритм виявив, що виявлений спалах був дійсно надновою, яка належить до типу Іа — спалахом білого карлика у подвійній системі зір.

Зображення галактики до (зліва) та після того, як у ній спалахнула наднова. Legacy Surveys / D. Lang (Perimeter Institute) for Legacy Surveys layers and unWISE / NASA/JPL-Caltech / D. Lang (Perimeter Institute)

Зображення галактики до (зліва) та після того, як у ній спалахнула наднова. Legacy Surveys / D. Lang (Perimeter Institute) for Legacy Surveys layers and unWISE / NASA/JPL-Caltech / D. Lang (Perimeter Institute)

  • А відтворити, що відбувається із білими карликами до спалаху надновою, раніше змогли астрофізики за допомогою моделювання.