Штучний інтелект вказав на мінні поля на супутникових зображеннях

Алгоритм штучного інтелекту зумів з точністю 92 відсотки передбачити розташування мінних полів, аналізуючи отримані з супутників зображення місцевості. Це допоможе прискорити очищення небезпечних територій від мін та вберегти тисячі життів, перш за все цивільних людей. Дослідження опубліковане на arXiv.

Розмінування території біля Харкова. SERGEY KOZLOV / EPA-EFE / Shutterst​ock

Розмінування території біля Харкова. SERGEY KOZLOV / EPA-EFE / Shutterst​ock

Як визначає штучний інтелект мінні поля на фотографіях?

Інструмент DeskAId, як його назвали розробники, аналізує супутникові зображення з урахуванням факторів, пов'язаних з вищою ймовірністю розміщення на окремій території мінного поля. Наприклад, відомості про те, чи використовували ділянку як мінне поле в попередніх конфліктах, чи розташована вона поблизу доріг, будівель, медичних закладів тощо. Відтак він прогнозує, де саме найбільш ймовірні начинені вибухівкою землі.

Успішне випробування технології вже проводять у Камбоджі, допомагаючи розміновувати території. Але вчені сподіваються, що вона стане в пригоді і в інших регіонах, де через міни гинуть тисячі людей. Лише за 2022 рік через міни та інші залишені вибухові пристрої загинуло або було травмовано принаймні 4710 людей, з яких 85 відсотків були цивільні, половина — діти.

  • Допомогти виявляти вибухові пристрої можуть і роботи з LiDAR. Вони допомогли солдатам знайти саморобну вибухівку.
  • Для пошуків вибухових речовин тренують і сарану. Оснастивши їх електродами, які реєструють активність нейронів, вчені перетворили комах на живих детекторів вибухівки.