Штучне світло вночі зробило рибок даніо-реріо тривожними: як показало дослідження, вони менше плавали та трималися ближче до стінок акваріума. Крім того, потомство піддослідних самиць, яке саме ніколи не зазнавало впливу штучного світла, рухалося менш активно. Хоча такий ефект мало світло усіх довжин хвилі, особливо шкідливим було ультрафіолетове та синє. Про це розповіли на сайті Phys.org.
Наскільки швидко світло шкодило рибам?
Науковці піддавали рибок даніо-реріо, які є поширеними моделями для досліджень, впливу різних довжин хвиль штучного світла протягом дев’яти ночей. Інтенсивність світла дорівнювала 20 люксам, як у вуличних ліхтарів. Зміни в поведінці дорослих риб виявлялися вже після п’ятої ночі впливу, можливо, через порушення сну.
Що цікаво, вплив світлового забруднення передався і потомству — вже на 15-му дні життя знизилася денна активність у нащадків матерів, які зазнали впливу штучного освітлення. Вони рідше рухалися і пропливали лише короткі відстані. Це дослідження підкреслює важливість зменшувати рівень штучного освітлення вночі, особливо поблизу природних водойм та середовищ існування тварин загалом.
Кому ще може нашкодити штучне освітлення
🌳 Як виявилося, через штучне освітлення вночі листя дерев стало твердішим та менш поживним. Це може залишити без їжі комах і всім тваринам, які ними харчуються.
🐦 Нічне освітлення разом із шумовим забрудненням нашкодили гніздуванню птахів. Особливо постраждали лісові птахи, які через шум відкладали менше яєць, а через світло робили це раніше.
💡 Проведення ночей при світлі виявилося шкідливим і для людей — його пов’язали із на 67 відсотків вищим ризиком розвитку цукрового діабету другого типу.