Схожі на млинці комети й астероїди утворилися обертанням хмар камінців

Обертання хмар камінців утворило сплюснуті й схожі на млинці комети й астероїди. До такого висновку дійшли астрономи, моделюючи формування таких тіл. На їхню думку, саме так сформувалася комета Чурюмова — Герасименко, а також низка астероїдів, як-от астероїд Аррокот, розповідає New Scientist. Стаття науковців опублікована на arXiv.

Астероїд Аррокот, який сфотографував апарат New Horizons. NASA / Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory / Southwest Research Institute

Астероїд Аррокот, який сфотографував апарат New Horizons. NASA / Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory / Southwest Research Institute


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Чим важлива форма комет і астероїдів?

Комети й астероїди, як і всі малі тіла Сонячної системи, насправді є уламками кам'янистих зародків планет, що формувалися 4,5 мільярда років тому. Через зіткнення, положення біля Сонця та низку інших факторів, їм не вдалося наростити достатньо для перетворення на планету маси. Тому вони лишилися майже у первісному вигляді та дозволяють зрозуміти, як формувалася Земля, Марс і навіть Юпітер. Зокрема вони збудовані із найпримітивнішого будівельного матеріалу у Сонячній системі — зліплених до купи камінців розмірами від міліметра до 10 сантиметрів із пилу і криги. Й у своїй роботі науковці Копенгагенського університету вирішили відтворити, за яких умов такі камінці могли формувати сплюснуті тіла.

Що з'ясували про схожі на млинці комети?

Оскільки тіло навіть розміром у кілометр міститиме приблизно мільярд мільярдів окремих міліметрових камінців, змоделювати рух кожного окремо майже неможливо. Тому вчені вирішили змоделювати поведінку згрупованих камінців, зокрема те як на їхню групу впливатиме гравітаційна взаємодія між ними й зіткнення. Таким чином дослідники простежили, як хмара камінців утворить щільне й велике кам'янисте тіло. І виявилося, що на форму майбутнього тіла значно впливає обертання хмари камінців: що швидше хмара обертається, то більше шансів, що з неї утвориться пласке й схоже на млинець тіло, а що повільніше — опукле й сферичне.

Зокрема за швидкого обертання може утворитися й подвійне тіло — схоже на гантелю із двох «млинців», як комета Чурюмова — Герасименко. Майже так само виглядає й астероїд Аррокот, але вчені вважають, що навряд схожі на нього тіла будуть близькими до Сонця. На їхню думку, найбільше сплюснутих тіл буде за орбітою Юпітера, де було менше камінців, і менше зіткнень між тілами, які б перешкоджали утворенню пласких форм. Науковці сподіваються, що подальші дослідження віддалених від Сонця комет й астероїдів допоможе підтвердити їхню теорію про обертання хмар камінців, а також розповість більше про еволюцію Сонячної системи.

  • Крім форми комет, розповісти про минуле Сонячної системи можуть печери на них. Нещодавно астрономи вперше відкрили печери на кометі Чурюмова — Герасименко й тепер сподіваються, що у них зберігаються давні леткі речовини.