Шість екзопланет синхронізували свої орбіти навколо батьківської зорі

Космічний телескоп «Хеопс» виявив одразу шість екзопланет, які синхронізували свої орбіти при обертанні навколо батьківської зорі. Час, за який планети здійснюють оберт, точно синхронізований із часом, який витрачають на обертання планети-сусідки. Така скоординованість свідчить про те, що планети зберегли свої положення з моменту утворення. Тому система допоможе астрономам вивчати формування планет, повідомляє NASA. Стаття вчених опублікована у Nature.

Ілюстрація планетної системи HD 110067. NASA

Ілюстрація планетної системи HD 110067. NASA

Що незвичайного у цих планетах для астрономів?

Не більше одного відсотка з усіх відомих планетних систем мають синхронізовані орбіти. Попри те, що планети можуть одразу народжуватися у такому положенні, зазвичай їхні орбіти руйнуються через вплив на молоду планетну систему, наприклад, комет, астероїдів чи навіть інших зір. Таке руйнування початкових орбіт може, наприклад, змусити планету-гіганта мігрувати ближче до батьківської зорі, а кам'янисті планети зруйнувати. А відтворити ці зміни через мільярди років зазвичай важко, тому астрономи можуть лише теоретично припускати, який вигляд мали планети у системі на початку її еволюції. Допомогти досліджувати формування далеких планет можуть відкриті телескопом «Хеопс» планети у системі зорі HD 110067.

Які це планети і як вони обертаються?

Зоря HD 110067, навколо якої «Хеопс» спостерігав планети, всього на 20 відсотків менша за Сонце за розміром і масою та знаходиться на відстані 100 світлових років від нас. Зібрані «Хеопсом» дані виявили, що всі шість планет навколо HD 110067 належать до субнептунів — газових планет, у 2-3 рази більших за Землю. При цьому вони настільки щільно розміщені, що всі їхні орбіти могли б вміститися на відстані між Сонцем і Меркурієм. Через це рік на планетах триває від 9 до 55 днів.

Спостерігаючи за тим, як планети закривають собою світло батьківської зорі, «Хеопс» зміг оцінити параметри їхніх орбіт. Виявилося, чотири найближчі до світила планети обертаються з резонансом 3/2: на кожні три оберти першої планети, друга здійснює два. П'ята ж планета встигає здійснити чотири оберти навколо зорі, поки остання обертається тричі.

На думку науковців, система HD 110067 лишалася недоторканною близько восьми мільярдів років з моменту формування. Завдяки цьому, як сподіваються вчені, спостереження за HD 110067 допоможуть краще зрозуміти особливості формування й еволюції планет.

Планети HD 110067 і їхні орбіти. NASA

Планети HD 110067 і їхні орбіти. NASA

  • Іноді планети навіть сусідствують на одній орбіті. Першу таку пару знайшла обсерваторія ALMA на відстані 368 світлових років від нас.