Пару планет вперше застали за формуванням на одній орбіті

Екзопланета PDS 70b може стати першою відомою планетою, яка розділить свою орбіту з іншою планетою. Спостереження обсерваторії ALMA виявили, що поруч з PDS 70b знаходиться згусток уламків, який у майбутньому може перетворитися на планету. Про відкриття розповідає Європейська південна обсерваторія.

Планета і її троянська супутниця навколо зорі PDS 70. ESO

Планета і її троянська супутниця навколо зорі PDS 70. ESO

Як дві планети помістяться на одній орбіті?

Серед малих тіл Сонячної системи виділяють групу троянців — астероїдів, які зайняли 4 і 5 точки Лагранжа у системі Сонце-планета, де завжди знаходяться на однаковій відстані від своєї планети: попереду чи позаду неї. Втім, астрономи вважають, що троянцями можуть бути не лише астероїди, а і цілі планети, які триматимуться на одній орбіті у своїх точках Лагранжа. Першого достовірного кандидата на таку планетну систему вдалося знайти на відстані 368 світлових років від нас, біля зорі PDS 70.

Навколо PDS 70 наразі відкрито дві планети, які продовжують формування: газові гіганти PDS 70b, що у сім разів масивніший за Юпітер, та вчетверо масивніший за Юпітер PDS 70c. Аналізуючи архівні спостереження за ними обсерваторії ALMA, астрономи помітили, що біля PDS 70b знаходиться згусток пилу й уламків, маса якого у два рази перевищує масу Місяця.

За розрахунками вчених, цей згусток знаходиться поблизу п'ятої точки Лагранжа PDS 70b та у майбутньому, якщо перетвориться на планету, стане першою відомою планетою-троянцем. Підтвердити свої здогадки науковці зможуть у 2026 році під час повторних спостережень за системою, які дозволять уточнити орбіту кандидата у майбутню планету.

Раніше ми розповідали, як у другої планети з цієї системи, PDS 70c, обсерваторії ALMA вдалося побачити формування супутника.